Zamknij

Rafael Nadal nie wystartuje w Wimbledonie i na IO w Tokio. Znamy powód

17.06.2021 14:29
Rafael Nadal
fot. AP/Associated Press/East News

Rafael Nadal zapowiedział, że nie wystartuje w zbliżającym się wielkimi krokami Wimbledonie oraz w igrzyskach olimpijskich 2021 w Tokio. Hiszpan wyjaśnił, że decyzja ta jest spowodowana chęcią "uniknięcia przeciążenia organizmu".

Rafael Nadal, jeden z najlepszych tenisistów w historii, ogłosił, że nie wystartuje w tym roku ani w wielkoszlemowym Wimbledonie, ani w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jak wytłumaczył 35-letni Hiszpan, jego celem jest uniknięcie przeciążenia organizmu.

- Postanowiłem, że nie wezmę udziału w tegorocznych zmaganiach w Wimbledonie ani w igrzyskach olimpijskich w Tokio. To nigdy nie jest łatwa decyzja, ale po długim obserwowaniu mojego organizmu i dyskusjach z moim zespołem doszedłem do wniosku, że jest słuszna - napisał na Twitterze Nadal, zajmujący trzecie miejsce w światowym rankingu.

Rafael Nadal nie wystartuje w Wimbledonie i na IO w Tokio. Znamy powód

W ubiegłym tygodniu Hiszpan rywalizował w innym wielkoszlemowym turnieju French Open, który wygrał 13 razy w karierze. W tegorocznej edycji odpadł jednak w półfinale po porażce z późniejszym triumfatorem - Serbem Novakiem Djokoviciem.

- Fakt, że są tylko dwa tygodnie przerwy między RG a Wimbledonem, nie ułatwił mojemu organizmowi regeneracji po zawsze wymagającym sezonie na kortach ziemnych. To były pełne wysiłku dwa miesiące, więc dzisiejszą decyzję podejmuję z myślą o dalszej przyszłości - wyjaśnił zwycięzca 20 imprez wielkoszlemowych.

Rafael Nadal: "Brak mojego udziału w Wimbledonie i na IO przedłuży moją karierę"

- Unikanie przeciążenia organizmu jest bardzo ważne na moim etapie. Celem jest przedłużenie mojej kariery i dalsze robienie tego, co sprawia mi radość, czyli walka o kolejne zawodowe i osobiste cele na najwyższym poziomie - dodał.

Nadal zdobył złoty medal olimpijski w singlu w 2008 roku w Pekinie, a osiem lat później w Rio de Janeiro był chorążym reprezentacji Hiszpanii i stanął na najwyższym stopniu podium, wraz z Marcem Lopezem, w grze podwójnej. W londyńskim Wimbledonie triumfował w 2008 i 2010 roku.

Nadal: "Igrzyska były dla mnie jako sportowca priorytetem"

- Igrzyska zawsze znaczyły dla mnie dużo i były dla mnie jako sportowca priorytetem. Znalazłem się w atmosferze, którą każda osoba związana ze sportem chce poczuć. Osobiście miałem na to okazję trzy razy i miałem zaszczyt nieść flagę swojego kraju - przypomniał.

Tegoroczny Wimbledon rozpocznie się 28 czerwca, natomiast ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w stolicy Japonii zaplanowano na 23 lipca.

RadioZET.pl/PAP