Zamknij

Magda Linette nie wystąpi w Pucharze Billie Jean King. Polki bez liderek

11.04.2021 12:47
Magda Linette nie wystąpi w Pucharze Billie Jean King
fot. PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE/East News

Magda Linette, podobnie jak Iga Świątek, nie wystąpi w reprezentacji Polski w barażowym meczu z Brazylią w Pucharze Billie Jean King (dawniej Fed Cup), który odbędzie się w Bytomiu 16-17 kwietnia. Jej miejsce w składzie zajmie Weronika Falkowska - poinformował PZT w komunikacie.

  • Magda Linette nie zagra w meczu Polska - Brazylia w Pucharze Billie Jean King
  • Poznanianka niedawno powróciłą po kontuzji i operacji kolana, w związku z czym zdecydowała się pozostać w USA
  • Miejsce 51. rakiety rankingu WTA zajmie Weronika Falkowska
  • Wcześniej z udziału w tym spotkaniu zrezygnowała Iga Świątek

Magda Linette (51. WTA) niedawno powróciła do cyklu WTA po blisko półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją i operacją kolana. W swoim debiucie w sezonie 2021 pokonała w Miami 16-letnią Robin Montgomery, ale w drugiej rundzie uległa po walce Brytyjce Johannie Koncie. Z Florydy pojechała do Charleston w Karolinie Południowej, gdzie uległa na otwarcie reprezentantce gospodarzy Amandzie Anisimovej.

Linette przeszła już z nawierzchni twardej na ziemną i aby nie nadwyrężać stawu kolanowego, trener reprezentacji Polski Dawid Celt - w porozumieniu z zawodniczką - zdecydował się dać poznaniance wolne od obowiązków kadrowych.

Magda Linette i Iga Świątek nie zagrają z Brazylią

- Magda wróciła niedawno na korty po kontuzji i operacji kolana, więc obawia się o swoje zdrowie przy zmianie nawierzchni z ziemnej na twardą. Przez tę przerwę uciekło jej kilka turniejów, dlatego postanowiła pozostać w Charleston i zagrać tam w przyszłym tygodniu w turnieju WTA. Zastąpi ją w składzie Weronika Falkowska, która w tym sezonie wygrała trzy turnieje ITF w Monastyrze i prezentuje wysoką formę – wyjaśnił Celt.

Z tego względu Polki zagrają w Bytomiu bez dwóch najlepszych tenisistek - mistrzyni French Open 2020 Igi Świątek i Magdy Linette. W składzie znalazły się za to: Katarzyna Kawa (126), Magdalena Fręch (159), Urszula Radwańska (228), deblistka Paula Kania-Choduń (128. w deblu) oraz Weronika Falkowska (575). Na zgrupowaniu w roli rezerwowej pojawi się Martyna Kubka (746).

Kapitan polskiej kadry wykorzystał pierwszą z dwóch przysługujących mu możliwości zmiany w oficjalnym składzie.

Brazylijski mają zagrać w składzie: Gabriela Ce, Laura Pigossi, Carolina Meligeni-Alves i Luisa Stefani.

Polska - Brazylia w Pucharze Billie Jean King

Mecz z Brazylijkami odbędzie się 16-17 kwietnia na twardych kortach w bytomskiej Hali na Skarpie.

Rywalizacja toczyć się będzie bez udziału publiczności. Zwyciężczynie tego meczu uzyskają prawo walki w kwalifikacjach o udział w turnieju finałowym elity.

Biało-czerwone awans do barażu wywalczyły za sprawą udanego występu w lutym 2020 r. w turnieju Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej w luksemburskim Esch-sur-Alzette. W decydującym meczu pokonały wówczas Szwedki 2:0.

RadioZET.pl/PAP