Federer skrytykowany po triumfie w Australii: "Oszukiwał"

Krzysztof Sobczak
30.01.2017 18:32
Roger Federer
fot. Australian Open/Facebook

Zwycięzca Wimbledonu z 1987 roku Pat Cash skrytykował triumfatora Australian Open Rogera Federera. Byłemu australijskiemu tenisiście nie spodobała się przerwa medyczna, o którą Szwajcar poprosił przed decydującym setem finału.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Cash zarzucił Federerowi oszustwo, ale takie, na które... pozwalają przepisy. - To oszukiwanie, które jest dozwolone. Nie złamał przepisów, ale to nie w porządku - powiedział Australijczyk, który obecnie jest komentatorem radia BBC 5.

Zobacz także

Chodzi o przerwę medyczną, o którą Szwajcar poprosił pomiędzy czwartym a piątym setem finału z Rafaelem Nadalem. Zdaniem Casha, Helwet nie narzekał na żaden uraz, a jedynie chciał wytrącić z uderzenia Hiszpana (to on wygrał czwartą partię) i chwilę odsapnąć przed decydującym bojem.

Taka teoria miałaby szansę powodzenia, gdyby nie fakt, że Federer na początku czwartego seta wyglądał bardzo słabo. Od razu przegrał swoje podanie, potem było już 1:3, ale ostatecznie zdołał odwrócić losy finału i po raz piąty w karierze triumfował w Melbourne.

"Nie wiem, o co mu chodzi"

Federer również w półfinale ze swoim rodakiem Stanem Wawrinką wykonał podobny manewr, choć wcześniej o "medical time-out" poprosił rywal. Już wtedy musiał odpierać podobne zarzuty. Teraz odniósł się bezpośrednio do słów Casha.

- Już od meczu drugiej rundy boli mnie noga. W drugim secie finału poczułem ból, a w trzecim secie bolała mnie pachwina. Powiedziałem sobie, że skoro istnieje taki przepis, to mogę z niego skorzystać. Myślę jednocześnie, że nie powinno się nadmiernie wykorzystywać tej furtki. Przez 20 lat kariery tego nie robiłem. Krytykowanie mnie jest przesadą, jestem ostatnią osobą, która korzysta z tego przepisu bez powodu. Nie wiem, o co chodziło Patowi - ocenił Federer.

Szwajcar stracił ostatnie pół roku ze względu na kontuzję kolana. W rezultacie spadł w rankingu ATP aż na 17. miejsce.

RadioZET.pl/Onet/KS