Zamknij

Gwiazda brytyjskiego tenisa z płaczem zeszła z kortu. Nastase ukarany [FOTO]

Krzysztof Sobczak
23.04.2017 08:00
Ilie Nastase
fot. EastNews

Kapitan rumuńskich tenisistek w Pucharze Federacji Ilie Nastase został wyrzucony z kortu podczas pieerwszego dnia rywalizacji w barażu o Grupę Światową II z Wielką Brytanią w Konstancy i pozbawiony funkcji oraz akredytacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Podczas drugiego sobotniego spotkania - między Soraną Cirsteą i Johanną Kontą - 70-letni Nastase obrażał sędziego, kapitan Brytyjek Anne Keothavong oraz Kontę. Ta ostatnia była wyraźnie zdenerwowana i miała łzy w oczach. Rumun nazwał rywalki "pier*** dziwkami".

Zobacz także

Z tego powodu pojedynek został przerwany, co wyraźnie nie spodobało się Cirstei: - Jak możesz przerwać mecz? - grzmiała reprezentantka gospodarzy. Sytuację próbowała załagodzić jedynie gwiazda rumuńskiego tenisa, Simona Halep. Konta wygrała ostatecznie 6:2, 6:3 i doprowadziła do remisu 1-1.

Nastase dostał dwa oficjalne ostrzeżenia od sędziego Andreasa Egli za niesportowe zachowanie, a następnie został usunięty z kortu i odprowadzony do szatni. Odebrano mu akredytację jako kapitanowi Rumunii, a o kolejnych sankcjach zadecyduje komisja Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

Rasistowski atak na Serenę

Dzień wcześniej, podczas losowania kolejności gier barażu, skomentował w obraźliwy sposób informację o ciąży Amerykanki Sereny Williams, która w środę poinformowała publicznie o tej nowinie. ITF wszczęła dochodzenie w sprawie jego zachowania. Rumun obraził również dziennikarkę - gdy zauważył, że notuje jego komentarz, spytał, dlaczego to robi, a następnie nazwał ją "głupią".

Nastase, mający w świecie tenisa przezwisko "Nasty" (złośliwy, zły), w latach siedemdziesiątych XX wieku zajmował pierwsze miejsce w rankingu mężczyzn.

Jest najbardziej utytułowanym reprezentantem rumuńskiego tenisa - ma siedem tytułów wielkoszlemowych - dwa w singlu (US Open 1972 i French Open 1973), trzy w deblu i dwa w mikście. Jako jeden z pięciu w graczy w historii wygrał ponad 100 turniejów ATP (58 w grze pojedynczej i 45 w podwójnej). Karierę zakończył w 1985 r., a sześć lat później znalazł się w tenisowej Galerii Sław.

Chusteczki dla Konty

W niesportowe zagrywki włączyła się także rumuńska publiczność. W pierwszym niedzielnym meczu Halep rywalizuje z Kontą, a miejscowi fani powitali Brytyjkę chusteczkami. Niektórzy obserwatorzy i eksperci wnioskują o wyrzucenie Rumunii z Pucharu Federacji.

RadioZET.pl/PAP/KS