Naomi Osaka triumfatorką US Open

13.09.2020 09:09
Naomi Osaka wygrywa US Open

Naomi Osaka wygrała wielkoszlemowy turniej US Open. Japonka pokonała w wielkim finale Wiktorię Azarenkę 1:6, 6:3, 6:3. Dla azjatyckiej tenisistki to trzeci wielkoszlemowy tytuł w karierze i drugi zdobyty w Nowym Jorku.

Wiktoria Azarenka, która w trzeciej rundzie odprawiła Igę Świątek, potrzebowała zaledwie 27 minut, by zapisać na swoim koncie pierwszą partię sobotniego spotkania. Rozprowadzała wówczas rywalkę po korcie, skutecznie grała przy siatce i precyzyjnie uderzała piłkę wzdłuż linii. Dziewiąta na światowej liście Naomi Osaka ułatwiła jej zadanie swoimi 13 niewymuszonymi błędami.

Sytuacja zmieniła się jednak w drugiej odsłonie. Azarenka nie była już w stanie utrzymać narzuconego wcześniej przez siebie tempa. Osaka z kolei ograniczyła własne pomyłki i poprawiła serwis, czego efektem było m.in. pięć asów. Zaczęło się od prowadzenia Białorusinki 2:0, ale Osaka od razu doprowadziła do remisu, a potem zanotowała jeszcze dwa przełamania.

W decydującym secie to ona była stroną dominującą. Przy stanie 3:1 dla niej rywalka wygrywała 40:0, ale Japonka, której ojciec jest Haitańczykiem, wyszła z opresji, broniąc trzy „break pointy”. Białorusinka nie składała broni i chwilę później to ona cztery razy wybroniła się przed stratą podania, a następnie sama popisała się przełamaniem, zmniejszając przewagę przeciwniczki do jednego gema. Po chwili jednak sama straciła podanie, a następnie zdeterminowana Osaka wykorzystała drugą piłkę meczową.