Zamknij

Naomi Osaka zwyciężczynią Australian Open. Japonka nie pozostawiła złudzeń

20.02.2021 11:26
Naomi Osaka
fot. PAP/EPA

Naomi Osaka pokonała w finale Australian Open Jennifer Brady 6:4, 6:3 i zwyciężyła w turnieju Wielkiego Szlema. To drugi triumf Japonki w Melbourne.

Naomi Osaka imponuje w ostatnich latach regularnością w Wielkim Szlemie. Począwszy od 2018 roku w każdym sezonie, wywalczyła jeden tytuł tej rangi. Serię tę rozpoczęła w US Open 2018, w kolejnym sezonie triumfowała w Australian Open, a w ubiegłym roku ponownie okazała się najlepsza w Nowym Jorku. Teraz po raz drugi celebruje sukces na antypodach.

W sobotę gra debiutującej w finale Jennifer Brady nie była równa. Amerykanka zaczęła nerwowo, co ułatwiło zadanie rywalce. Japonka objęła prowadzenie 3:1, ale wówczas nastąpiła poprawa ze strony Brady. Podwójny błąd faworytki dał Amerykance "break pointa" i ta z okazji tej skorzystała. Po chwili zaś - bez straty punktu - doprowadziła do remisu.

Kibice obejrzeli potem kilka efektownych wymian, w których stroną dominującą nieraz była niżej notowana z zawodniczek. W jednej z ciekawszych akcji w dziewiątym gemie popisała się lobem, który dał jej szansę na kolejne przełamanie. Osaka wybroniła się jednak, a zaraz potem sama wygrała gema serwisowego rywalki. Ta ostatnia w końcówce jej nieco pomogła, popełniając błędy.

Naomi Osaka triumfatorką Australian Open

Objęcie prowadzenia w spotkaniu sprawiło, że kolejną partię Japonka, której ojciec jest Haitańczykiem, rozpoczęła z dużą swobodą. Wydawało się, że wychodzi jej każde zagranie, gra Brady z kolei się posypała. Zryw tej drugiej nastąpił, dopiero gdy przegrywała już 0:4. Wówczas zapisała na swoim koncie dwa kolejne gemy i wydawało się, że jeszcze powalczy. Nie zdołała jednak zanotować przełamania i przeszkodzić rywalce w drodze po zwycięstwo.

23-letnia Azjatka dotychczas za każdym razem, gdy w danym turnieju wielkoszlemowym dotarła do ćwierćfinału, to wygrywała go.

Ze starszą o dwa lata Brady zmierzyła się po raz czwarty. Trzykrotnie okazała się lepsza od rywalki, która ma za sobą okres gry w college'u.

Amerykanka zadebiutowała w sobotę w finale wielkoszlemowym. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w zmaganiach tej rangi był półfinał ubiegłorocznego US Open. Na tym etapie wyeliminowała ją wówczas... Osaka.

Naomi Osaka (Japonia, 3) - Jennifer Brady (USA, 22) 6:4, 6:3.

RadioZET.pl/PAP