Naomi Osaka rezygnuje z obywatelstwa USA. Musiała dokonać wyboru przed IO

11.10.2019 14:49
Naomi Osaka rezygnuje z obywatelstwa USA
fot. Li Yibo/Xinhua News/East News

Trzecia w światowym rankingu tenisistek Naomi Osaka zdecydowała się zrezygnować z obywatelstwa USA, aby móc reprezentować Japonię w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku - podały japońskie media.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Osaka, której ojciec jest Haitańczykiem, a matka Japonką, potwierdziła w wywiadzie dla stacji telewizyjnej NHK, że jej decyzja jest ostateczna.

O konieczności wyboru zadecydowały przepisy obowiązujące w Japonii, które stanowią, że przed ukończeniem 22 lat każdy, kto posiada podwójne obywatelstwo, musi wybrać jedno z nich. Osaka ma urodziny 16 października i dlatego musiała przed tym dniem podjąć decyzję.

Naomi Osaka chce reprezentować Japonię

Nieoficjalnie wiadomo, że rezygnację z obywatelstwa USA zaproponował córce ojciec Francois, gdyż jego zdaniem władze związku tenisowego USA nie interesowały się w wystarczającym stopniu rozwojem jej kariery.

- Dla mnie jest szczególnie ważne, aby móc reprezentować Japonię w igrzyskach olimpijskich. To będzie ekscytujące - powiedział Osaka.

21-letnia Osaka, która urodziła się w Japonii w mieście Osaka, od dzieciństwa wychowywała się w USA w Nowym Jorku i na Florydzie. Nazwisko ma po matce, zbieżność z nazwą miasta urodzenia jest przypadkowa.

Dzięki zwycięstwu w ostatnim turnieju WTA w Pekinie Osaka awansowała z czwartego na trzecie miejsce w światowym rankingu tenisistek. Prowadzi wciąż Australijka Ashleigh Barty, która przegrała z nią w finale tej imprezy 6:3, 3:6, 2:6.

RadioZET.pl/PAP