Zamknij

Ministerstwo Sportu reaguje na sukces Igi Świątek. Dodatkowe pieniądze na tenis

14.10.2020 14:12
Ministerstwo Sportu reaguje na sukces Igi Świątek
fot. AP/Associated Press/East News

Ministerstwo Sportu, kierowane obecnie przez ministra sportu, kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, przeznaczy 11,5 milion złotych na budowę narodowego centrum szkolenia tenisistów. To pokłosie sukcesu 19-letniej Igi Świątek, która jako pierwsza Polka wygrała turniej wielkoszlemowy - French Open 2020.

Iga Świątek jako pierwsza polska singlistka (i singlista) wygrała Wielkiego Szlema i dokonała tego w wielkim stylu. 19-latka gromiła kolejne rywali - finalistkę French Open 2019 Marketę Vondrousovą, liderkę rankingu deblistek Su-Wei Hsieh, finalistkę Wimbledonu 2014 Genie Bouchard, turniejową "1", dwukrotną wielkoszlemową mistrzynię Simonę Halep oraz dwie kwalifikantki, Martinę Trevisan i Nadię Podoroską. W finale nastolatka z Raszyna w 84 minuty odprawiła mistrzynię Australian Open 2020 Sofię Kenin i osiągnęła największy sukces w rozpoczynającej się dopiero karierze. Przy okazji w całej imprezie nie przegrała ani jednego seta!

Przed nią w finale Wielkiego Szlema wystąpiły dwie Polki - Jadwiga Jędrzejowska oraz Agnieszka Radwańska, ale żadnej z nich nie udało się przywieźć pucharu do kraju. Udawało się za to deblistom - Jędrzejowskiej oraz Wojciechowi Fibakowi i Łukaszowi Kubotowi. Świątek napisała więc piękną historię polskiego tenisa.

Sukces Igi Świątek. Powstanie narodowe centrum szkolenia tenisistów

Jak to zwykle bywa w naszym kraju, "porażka jest sierotą, a sukcesy mają wielu ojców" i dopiero w następstwach wielkich osiągnięć państwo zaczyna myśleć długofalowo. W środę Ministerstwo Sportu ogłosiło, że przeznaczy dodatkowe 2 mln zł na kadry kobiet i mężczyzn, oraz kadry młodzieżowe w ramach programu "Tenisowa Zima". Zapowiedziano także budowę narodowego centrum szkolenia tenisistów w podwarszawskich Kozerkach. Według oficjalnych informacji przekazanych przez resort, inwestycja była planowana od września.

"Jeszcze przed spektakularnym sukcesem Igi Świątek Ministerstwo Sportu zdecydowało o dofinansowaniu budowy Akademii Tenisowej Tenis Kozerki – Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego. Dofinansowanie w wysokości blisko 11,5 mln zł zostało przyznane we wrześniu br. w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu" - czytamy w komunikacie MS. Całkowity koszt inwestycji to 23,3 mln zł.

Zobacz także

W Centrum zawodnicy będą mieli do dyspozycji m.in. dwa korty twarde i siedem z nawierzchnią ziemną. Tam też powstanie kort centralny z trybunami.

RadioZET.pl