Zamknij

Pięć Polek zagra w Wimbledonie! Maja Chwalińska dołączyła do koleżanek

23.06.2022 18:10
Maja Chwalińska - Vandeweghe WYNIK
fot. Michal Dubiel/REPORTER/EastNews

Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska - to skład reprezentacji Polski na singlowe zmagania podczas wielkoszlemowego Wimbledonu. Ta ostatnia w finale kwalifikacji pokonała byłą 9. rakietę świata Coco Vandewenghe 3:6, 6:3, 6:4 i zadebiutuje w Wielkim Szlemie.

Maja Chwalińska (172. WTA) w czerwcu ubiegłego roku przerwała karierę z powodu depresji."Ostatnie dwa lata były dla mnie bardzo trudne. Miałam wiele problemów zdrowotnych, przez co wycofywałam się z turniejów lub kreczowałam mecze. Te kilkanaście ostatnich miesięcy jest dla mnie ciężkie również pod kątem psychicznym. Od końca 2019 roku choruję na depresję. Pojawiające się nieustannie kontuzje na pewno nie pomagały mi poradzić sobie z tą chorobą. Próbowałam trenować i rywalizować, ale czułam, jak to wszystko coraz bardziej mnie wykańcza i przytłacza. Doszłam do takiego punktu, w którym nie jestem już w stanie zmusić się do trenowania. Moja psychika i ciało dają mi sygnały do zrobienia przerwy i w końcu muszę je uszanować. Mam ogromne wsparcie ze strony bliskich i opiekę specjalistów, za co jestem ogromnie wdzięczna. Nadal kocham tenis, ale wrócę na kort, kiedy będę gotowa" - pisała na Facebooku. Wróciła i od czwartku 23 czerwca może wpisać do swojego CV udział w najbardziej prestiżowej tenisowej imprezie świata.

Rówieśniczka Igi Świątek cztery razy próbowała przedostać się do drabinki głównej turnieju wielkoszlemowego, ale za każdym razem odpadała w pierwszych rundach eliminacji. Los uśmiechnął się do niej w Londynie, choć trudno było mówić o szczęściu po losowaniu eliminacji. W finale Polka zmierzyła się z byłą 9. rakietą świata, półfinalistką Australian Open i US Open 2017 oraz mistrzynią z Nowego Jorku w deblu w 2018 roku, Coco Vandeweghe (160. WTA).

Zobacz także

Maja Chwalińska w Wimbledonie 2022

Chwalińska przegrała pierwszego seta 3:6, ale potem podniosła poziom swojej gry. Bardzo dobrze serwowała, zamęczała rywalkę skrótami, a kiedy Amerykance udawało się do nich dopaść, w odpowiedzi otrzymała lob. W dwóch kolejnych partiach 20-latka [21. urodziny będzie obchodzić w październiku - red.] po jednym razie przełamywała przeciwniczkę i zwyciężyła 6:3, 6:4. Ta wygrana pozwoli jej zadebiutować w Wielkim Szlemie.

W Wimbledonie 2022 wystąpi pięć polskich tenisistek: liderka rankingu WTA Iga Świątek oraz Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska. U panów zobaczymy rozstawionego z "7" Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka. Losowanie drabinki w piątek.

Maja Chwalińska - CoCo Vandewenghe 3:6, 6:3, 6:4

RadioZET.pl/Facebook Maja Chwalińska