Zamknij

Katarzyna Kawa nigdy nie miała koronawirusa: "Testy nie są wiarygodne"

23.09.2020 17:17
Katarzyna Kawa nigdy nie miała koronawirusa
fot. Michal Dubiel/REPORTER/EastNews

Katarzyna Kawa, która przed startem French Open 2020 uzyskała pozytywny wynik testów na koronawirusa i została wykluczona z rywalizacji w kwalifikacjach, wykonała ponowne badanie w kraju. Okazało się, że tenisistka jest i była(!) zdrowa.

"Niestety z powodu POZYTYWNEGO TESTU NA COVID-19 zostałam wycofana z turnieju w Paryżu. Mój pierwszy test był negatywny, próbka pobrana 40h później okazała się pozytywna. Nie mam żadnych objawów, czuję się wręcz bardzo dobrze. Najbliższe dni spędzę w kwarantannie i następnie powtórzę test" - napisała w poniedziałek trzecia rakieta Polski (131. WTA, wyżej notowane są Magda Linette i Iga Świątek).

Kawa wraz z Magdaleną Fręch miała rywalizować w kwalifikacjach do trzeciego w tym sezonie turnieju wielkoszlemowego, French Open. Niestety rzekoma choroba pokrzyżowała jej plany. Rzekoma, bo już w kraju okazało się, że wynik testów byłwadliwy, a Polka nie jest i nie była zakażona koronawirusem, a co za tym idzie mogła wziąć udział w eliminacjach.

Katarzyna Kawa nie miała koronawirusa

W środę, dwa dni po pierwszym komunikacie, Katarzyna Kawa opublikowała w mediach społecznościowych wyniki kolejnych badań. Te okazały się negatywne!

"Nie byłam przekonana do końca co do skuteczności tego testu i wykonałam w Polsce kolejny test. Okazało się, że jest NEGATYWNY! W ciągu 5 dni 2 z 3 testów są negatywne. Oznacza to, że tak naprawdę jestem zdrowa i zawsze byłam. Testy nie są w 100% wiarygodne, o czym wszyscy wiemy" - napisała wyraźnie rozżalona tenisistka.

"Z jednej strony jest to ulga, z drugiej ogromne rozczarowanie, złość i smutek. Zabrana szansa i włożony na marne wysiłek boli okrutnie. Protokoły turniejowe mówią: 1 pozytywny test - wycofanie z turnieju i izolacja. Ale czy można w 100% polegać na 1 teście jeśli jest to powszechnie wiadome, ze nie w 100% skuteczny? NIE MOŻNA I BĘDĘ WALCZYĆ O ZMIANĘ" - dodała.

Niestety Polce nie przysługuje żadne odszkodowanie i nie ma szansy na wywalczenie takowego na drodze prawnej. Właśnie na takie sytuacje stworzono protokół, który każdy tenisista musi podpisać przed zawodami. Jeden z punktów stanowi, że w przypadku zakażenia koronawirusem nie można ubiegać się o finansowe zadośćuczynienie.

French Open 2020: Porażka Fręch

W związku z wycofanie Katarzyny Kawy w eliminacjach French Open 2020 wystąpiła tylko jedna Polka, Magdalena Fręch. Niestety 22-letnia łodzianka już w pierwszej rundzie przegrała z rozstawioną z "8" Argentynką Nadią Podoroską 2:6, 2:6. W drabince głównej są Magda Linette i Iga Świątek.

RadioZET.pl