Zamknij

Iga Świątek zabrała głos nt. polityki. Dlaczego nie wyraża swoich poglądów?

21.12.2020 18:09
Iga Świątek zabrała głos nt. polityki
fot. AP/Associated Press/East News

Iga Świątek, mistrzyni French Open 2020, w niedzielę zorganizowała sesję Q&A, w trakcie której odpowiadała na pytania kibiców. Tenisistka zdradziła m.in. dlaczego nie zabiera głosu w sprawach politycznych.

  • Iga Świątek w niedzielę zorganizowała dla kibiców sesję Q&A
  • Mistrzyni French Open 2020 odpowiedziała na pytania dot. czasu wolnego, medytacji czy szachów, ale także dot. polityki
  • 19-latka wyjaśniła, dlaczego na razie nie zamierza zdradzać swoich poglądów

Iga Świątek w październiku została pierwszą polską singlistką (i singlistą), która triumfowała w turnieju wielkoszlemowym. 19-latka z Raszyna przez imprezę w Paryżu przeszła jak burza, nie przegrała ani jednego seta, a w drodze do finału wyeliminowała m.in. finalistkę Roland Garros 2019 Marketę Vondrousovą, liderkę rankingu deblistek Su-Wei Hsieh, finalistkę Wimbledonu 2014 Genie Bouchard, a przede wszystkim rozstawioną z "1" Simonę Halep. W decydującym boju Polka pokonała mistrzynię Australian Open 2020 Sofię Kenin.

Po zwycięstwie na kortach Rolanda Garrosa życie Igi zmieniło się o 180 stopni i choć zawodniczka nie popada w samozachwyt i nie zamierza spoczywać na laurach - przy wydatnej pomocy jej trenera Piotra Sierzputowskiego oraz psycholożki sportowej Darii Abramkowicz - to kibice cały czas chcą o niej wiedzieć jak najwięcej. W niedzielę nastolatka wyszła naprzeciw oczekiwaniom i zorganizowała sesję Q&A (pytania i odpowiedzi).

Iga Świątek o polityce: Dlaczego się nie wypowiada?

W trakcie "spotkania" z fanami Iga Świątek odpowiadała na pytania dotyczące czasu wolnego, gry w szachy, muzyki, sposobów na relaks i medytacji, ale także m.in. polityki. Jeden z kibiców chciał się dowiedzieć, czy znane osoby powinny zabierać głos na takie tematy.

"Myślę, że to ich prywatna decyzja. Jeśli chodzi o sportowców, to jako osoby publiczne mamy jakiś wpływ społeczny, więc rozumiem tych, którzy to robią i podziwiam odwagę. Ja chciałabym, żeby moje występy na korcie łączyły ludzi i przyznam, że z uwagi na mój wiek i doświadczenie życiowe nie czuję się jeszcze gotowa na publiczne wyrażanie poglądów. Dlatego na razie edukuję się i zwiększam swoją świadomość" - tłumaczyła Świątek.

"Warto pamiętać, że tak samo jak mamy prawo do wypowiadania publicznie poglądów, mamy też prawo do zachowania ich dla siebie" - dodała.

Iga Świątek, w przeciwieństwie do wielu jej koleżanek po fachu, nie opowiedziała się ani po stronie Strajku Kobiet, ani przeciwko organizacji tych protestów. Próżno również szukać jej sympatii i antypatii politycznych.

Iga Świątek na Q&A
fot. Iga Świątek/InstaStory

RadioZET.pl/InstaStory