Zamknij

"Polska, biało-czerwoni" na trybunach US Open. Iga Świątek z prośbą do kibiców

01.09.2021 09:47
Iga Świątek z prośbą do kibiców na US Open 2021
fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Iga Świątek we wtorek pokonała Amerykankę Jamie Loeb i awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego US Open. Na trybunach przewagę mieli miejscowi kibice, ale nawet w przekazie telewizyjnym dało się słyszeć także głośne okrzyki wsparcia dla 20-latki z Raszyna. Po meczu mistrzyni French Open miała jednak pewną prośbę do polskich fanów.

  • Iga Świątek pokonała Jamie Loeb i awansowała do 2. rundy US Open 2021
  • Na trybunach w Nowym Jorku zasiadło kilka tysięcy kibiców, w tym Polacy
  • 20-latka z Raszyna po meczu podziękowała im za wsparcie, ale jednocześnie poprosiła o "odpowiednie zachowanie"

Iga Świątek (8. WTA) na otwarcie ostatniego w tym sezonie turnieju wielkoszlemowego zmierzyła się z reprezentantką gospodarzy, 26-letnią kwalifikantką Jamie Loeb. Amerykanka postawiła się faworyzowanej Polce i chociaż przegrała 3:6, 4:6, mogła z podniesionym czołem schodzić z kortu. Co zrozumiałe, to ją z trybun wspierała większa grupa kibiców, ale na Grandstandzie zasiadła również grupka polskich sympatyków "białego sportu". Niestety, nie wszyscy potrafili wyczuć moment, w którym należy dopingować, a kiedy trzeba wstrzymać się z okrzykami.

"Polska, biało-czerwoni", "Iga, Iga" - dało się słyszeć kilka razy w przekazie telewizyjnym. Głośne przyśpiewki czy skandowanie imienia pojawiały się czasami w nieoczekiwanych chwilach, m.in. pomiędzy pierwszym a drugim podaniem. Polka, choć docenia obecność kibiców, postanowiła ich przy tej okazji nieco pouczyć.

Iga Świątek ma prośbę do kibiców. Chodzi o doping

- Cieszę się, że wracamy do normalności, bo bardzo brakowało mi kontaktu z fanami. Dla mnie to też jest w zasadzie nowe doświadczenie, bo French Open wygrałam podczas pandemii przy pustych trybunach i dopiero tutaj widzę, jakie jest zainteresowanie moją osobą. Nie mogę się do tego jeszcze przyzwyczaić, ale podoba mi się to. Tylko prosiłabym, aby następnym razem wsparcie z trybun było nieco bardziej odpowiednie. Głośne okrzyki pomiędzy pierwszym a drugim serwisem wybijały mnie z rytmu - przyznała Polka.

Takich zachowań czy podobnych, m.in. rozmawiania czy chodzenia po trybunach w trakcie wymian, tenisiści nie lubią najbardziej. Iga Świątek wygrała mecz i dopiero po nim postanowiła odnieść do tych wydarzeń, ale są w tourze mniej cierpliwi zawodnicy. Już w US Open enfant terrible francuskiego tenisa Benoit Paire zwrócił uwagę sędziemu, by pouczył fanów, aby mu nie przeszkadzali, a kiedy arbiter nie zareagował, z wściekłości uderzył rakietą w parasol ochronny. W rezultacie za niesportowe zachowanie odebrano mu punkt.

Iga Świątek w drugiej rundzie US Open 2021 zagra z Fioną Ferro.

Radio ZET.pl/PAP/Tomasz Moczerniuk/giel