Zamknij
Iga Świątek i Andrzej Duda
8 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Iga Świątek została odznaczona przez Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. Z kolei jej ojciec, Tomasz, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu.

Iga Świątek 10 października została pierwszym reprezentantem Polski w historii, który triumfował w singlu wielkoszlemowego turnieju. Polka pokonała Sofię Kenin w finale French Open.

- To bardzo ważna chwila. Dla mnie osobiście, ale także dla polskiego sportu. (...) To niewątpliwie wydarzenie o charakterze dziejowym- podkreślił prezydent.

Jak dodał, nastolatka dostarczyła rodakom wielkich przeżyć i dumy. Przypomniał początek jej przygody z tenisem i sukcesy w rywalizacji juniorskiej.

Iga Świątek odznaczona przez Andrzeja Dudę

- Ale to wielkie objawienie kolejnej nadziei polskiego tenisa nastąpiło cztery lata temu, gdy wstępując do gry seniorskiej wygrała pani od razu właściwie turniej ITF w Sztokholmie. To było wydarzenie, które wszystkim obserwującym szczegółowo kariery naszych tenisistów pokazało, że z całą pewnością to jest zawodniczka, która w przyszłości polskiego tenisa może znaczyć bardzo wiele - wspominał.

SE: Iga Świątek pójdzie do sądu z byłym sponsorem? Będzie walczyć o majątek

W piątek uhonorowany został także ojciec zawodniczki - Tomasz Świątek. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP przyznał, że to, iż rodzic otrzymał dużo wyższe odznaczenie niż sam sportowiec, jest trochę nietypową sytuacją.

- To jest znak naszej dumy, znak pani wielkiego zwycięstwa. (...) To jest także znak nadziei na przyszłość i mam nadzieję, że to odznaczenie otwiera dla pani nowy szereg kolejnych zwycięstw i cały szereg kolejnych wielkich satysfakcji - pani osobistych, ale i nas wszystkich, całego kraju. Kolejnych wielkich zwycięstw, po których może mnie jeszcze się to przydarzy, a może kolejni prezydenci będą mogli wręczać pani coraz wyższe odznaczenia - argumentował.

Iga Świątek: Spór o stypendium tenisistki. Kontrowersyjny wpis Sasina

Iga Świątek odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi

Podkreślił wielką rolę ojca Świątek w jej niedawnym triumfie. Przypomniał też o dawnej karierze wioślarskiej Tomasza Świątka, olimpijczyka z Seulu.

- Chyba wszyscy wiemy, że gdyby tata nie był na tym korcie, gdyby nie to, że się poświęcał i czynił różnego rodzaju nakłady na to, by ta pani kariera mogła być realizowana...A wiemy, że nie jest to łatwe i tanie. To był wielki wysiłek rodzinny - ocenił.

Iga Świątek zdradziła, na co przeznaczy pieniądze z French Open

Prezydent dodał też podziękowania za to, jaką osobą jest nastolatka. Zwrócił uwagę, że nie miała indywidualnego nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum i łączyła wówczas codzienną edukację z treningami, osiągając przy tym dobre wyniki w szkole.

- Pani Igo, za to także jest to odznaczenie. Bardzo dziękuję za tak piękny przykład dla innych młodych zawodników, że także tą zwykłą, prostą drogą można osiągać wielkie sukcesy - podsumował.

W piątkowej uroczystości wziął udział również m.in. wicepremier Piotr Gliński. Docenił on udział w historycznym zwycięstwie Świątek jej sztabu i najbliższych, zwracając uwagę, że był to efekt pracy zespołowej.

RadioZET.pl/PAP