Zamknij

Iga Świątek - pierwsza polska mistrzyni Wielkiego Szlema

10.10.2020 17:01
Iga Świątek wygrała French Open
fot. PAP/EPA

Iga Świątek jako pierwsza polska tenisistka (i tenisista) w historii wygrała turniej Wielkiego Szlema. 19-latka pokonała w finale French Open 2020 mistrzynię Australian Open 2020 Sofię Kenin i już teraz dokonała tego, co nie udało się Jadwidze Jędrzejowskiej i Agnieszce Radwańskiej.

Iga Świątek w drodze do wielkoszlemowego zwycięstwa nie przegrała ani jednego seta, demolując po drodze takie zawodniczki jak Marketa Vondrousova, Su-Wei Hsieh, Eugenie Bouchard czy Simona Halep. W finale French Open 2020 w 84 minuty rozprawiła się z Amerykanką rosyjskiego pochodzenia, rozstawioną w Paryżu z numerem "4" Sofią Kenin.

19-latka z Raszyna była dopiero trzecią Polką, która stanęła przed szansą zwycięstwa w jednej z czterech najważniejszych tenisowych imprez w kalendarzu. Przed nią o podobny sukces, bez powodzenia, walczyły Jadwiga Jędrzejowska (Wimbledon 1937, US Open 1937, French Open 1939) oraz Agnieszka Radwańska (Wimbledon 2012).

Iga Świątek mistrzynią French Open. Historyczne osiągnięcie

Iga Świątek już teraz, jako 19-letnia dziewczyna, przebiła zatem wyniki uznawanych za legendy polskiego tenisa Jędrzejowskiej i Radwańskiej. "Isia" w 2015 roku została mistrzynią WTA, wygrywając WTA Finals w Singapurze, ale nigdy nie mogła się cieszyć ze zwycięstwa w Wielkim Szlemie.

Nie oznacza to, że reprezentanci biało-czerwonych przez te wszystkie lata w ogóle nie istnieli w Australian Open, French Open, Wimbledonie czy US Open. Osiągnięcia były, ale w duetach.

Polacy w Wielkim Szlemie

Polscy tenisiści przed Igą Świątek w turniejach wielkoszlemowych sukcesy odnosili tylko w deblu. Jadwiga Jędrzejowska w parze z Simonne Mathieu, z którą przegrała finał singla, triumfowała we French Open 1939. W grze podwójnej więcej sukcesów na swoim koncie mają jednak panowie.

Wojciech Fibak wraz z Kimem Warwickiem wygrali Australian Open 1978, ale to Łukasz Kubot jest najbardziej utytułowanym deblistą w kraju. On dwa razu wygrywał Wielkiego Szlema - w Australian Open 2014 partnerował mu Robert Lindstedt, a w Wimbledonie 2017 Marcelo Melo.

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl