Zamknij

Iga Świątek może nie zapłacić podatku od wygranej w Roland Garros

12.10.2020 15:37
Iga Świątek może nie zapłacić podatku od wygranej w Roland Garros
fot. PAP/EPA

Iga Świątek, podobnie jak noblistka Olga Tokarczuk, może uniknąć zapłacenia podatku od ogromnej kwoty zarobionej na zwycięstwie i półfinale French Open 2020. Nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Finansów.

Iga Świątek zarobiła podczas French Open 2020 fortunę. Za zwycięstwo na kortach Rolanda Garrosa otrzymała premię w wysokości 1,6 mln euro (7,3 mln zł), a za udział w półfinale debla dodatkowe 50 tys. euro (ok. 223,5 tys. zł). Łatwo obliczyć, że z Paryża wyjedzie bogatsza o ponad 7,5 miliona złotych.

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym art. 30 ust. 2 pkt 2, nagrody sportowe podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10 procent. Iga Świątek musiałaby więc oddać fiskusowi ok. 750 tys. złotych. Okazuje się, że może jednak tego uniknąć.

French Open 2020: Iga Świątek nie zapłaci podatku od nagrody?

Ministerstwo Finansów pracuje nad "interpretacją prawa", która miałaby pozwolić tenisistce na zachowanie całości nagrody. "Resort finansów rozważa umorzenie podatku od nagrody sportowej wobec Igi Świątek. Na razie trwa interpretacja przepisów, decyzji nie ma i entuzjazm na wodzy, ale resort nad sprawą się pochyla" - poinformował dziennikarz TOK FOM Szymon Kępka.

Zobacz także

Przypomnijmy, że resort podobnie zachował się wobec noblistki Olgi Tokarczuk. Ostatecznie wydano rozporządzenia, na mocy którego zwalniano pisarkę z płacenia podatku dochodowego od premii wynoszącej ok. 3,5 mln zł.

RadioZET.pltokfm.pl