Zamknij

Iga Świątek krytykowana po wizycie u Andrzeja Dudy. Słusznie?

24.10.2020 12:38
Iga Świątek i Andrzej Duda
fot. PAP

Iga Świątek została odznaczona przez Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Piątkowa wizyta triumfatorki French Open w Pałacu Prezydenckim wywołała falę krytyki, która wylała się na 19-latkę. To nie fair, zwłaszcza że tenisistka uprawia sport, nie politykę i zasłużyła na wyróżnienie.

Iga Świątek pojawiła się w piątek w Pałacu Prezydenckim, gdzie Andrzej Duda odznaczył tenisistkę za osiągnięcia sportowe i promocję kraju na arenie międzynarodowej. Wyróżniony został również jej ojciec, Tomasz. Za wybitne zasługi działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu, prezydent odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

10 października, Świątek napisała nową historię polskiego tenisa, zostając pierwszym reprezentantem Polski triumfującym w singlu wielkoszlemowego turnieju.

Zaraz po uroczystości wręczenia orderów na młodą zawodniczkę spadła lawina krytyki: "Wstyd", "Brak słów. Przecież nikt nie wymaga heroizmu. Wystarczyło nie iść. Gościula", "I naród stracił sympatię do dziewczyny. Sprzedała się","strzał w kolano Igo", "Wstyd dla Igi, że przyjęła z rąk splamionych krwią", "Po co tam poszła? Liczyłam ,że jest mądrzejsza", "W takim momencie udać się do Dudy, to jak napluć większości kobiet w twarz" – to tylko niektóre z wpisów, które pojawiły się w sieci.

Iga Świątek krytykowana za wizytę u Andrzeja Dudy

To jasne, że politycy wykorzystują każdą okazję, aby ogrzać wizerunek przy sportowcach i ich sukcesach. Ale nie godzi się obwiniać za to sportowca, lecz polityków. Przypomnijmy, że poza Igą Świątek, inni tenisiści zostali odznaczeni: Agnieszka Radwańska otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za występ na Wimbledonie w 2013 roku, a Srebrne Krzyże Zasługi odebrali Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot.

Iga Świątek zabrała głos ws. koronawirusa po wizycie u Andrzeja Dudy

A co jeśli Iga Świątek nie przyjęłaby zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego? Ten ruch także spotkałby się z falą hejtu. Dla wszystkich krytykujących: Iga Świątek odebrała odznaczenie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. A to, że jest nim Andrzej Duda to już sprawa drugorzędna. Sport ma jednoczyć, nie dzielić Polaków, ale jak widać, coraz więcej osób o tym zapomina.

Iga Świątek koncentruje się wyłącznie na grze w tenisa, a nie „bawieniu się” w politykę, opowiadając się po jednej ze stron. Cała ta sytuacja związana z krytyką 19-latki tylko pokazuje, jak państwo zmienia się na gorsze. Nawet jeśli nie uprawiasz polityki, i tak musisz się określić, kogo popierasz. Iga poszła do Pałacu Prezydenckiego po wyróżnienie, na które zasłużyła i tyle w tym temacie.

Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Dzień wcześniej widział się ze Świątek

Jasne jest, że moment uroczystości był najgorszy z możliwych. Pandemia koronawirusa rozwija się w zastraszającym tempie, w naszym kraju co chwila dochodzi do rekordów liczby zakażonych, a rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Dodatkowo dochodzą do tego protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przykre jest to, że w tym czasie wiele osób nie rozumie, że Iga Świątek chce być poza tym wszystkim.

RadioZET.pl/