French Open: Iga Świątek bezradna w meczu z Simoną Halep. Ugrała tylko jednego gema

03.06.2019 18:24
Iga Świątek

Iga Świątek otrzymała surową lekcję od broniącej tytułu Simony Halep w 4. rundzie French Open 2019. Polka w 45 minut przegrała z byłą liderką rankingu WTA 1:6, 0:6.

W ćwierćfinale Simona Halep zagra z Amerykanką Amadną Anisimovą lub Hiszpanką Alioną Bolsovą.

18-letnia warszawianka nie miała nic do stracenia w tym meczu, bo po drugiej stronie siatki stała czołowa tenisistka świata, turniejowa "3", była liderka rankingu WTA i broniąca tytułu na kortach Rolanda Garrosa Simona Halep. Rumunka należy do najlepiej broniących i najszybciej poruszających się zawodniczek w tourze, którą bardzo trudno "złamać" i złapać na winnery. Polce kilka razy się to udało, tyle że na tych "kilku" się skończyło.

To był mecz bez historii. Iga wyrzucała mnóstwo piłek, seryjnie popełniała błędy i źle poruszała się po korcie. Halep z kolei solidnie, bez większej agresji pewnie punktowała. Spotkanie trwało zaledwie 45 minut.

Mimo porażki z Halep cały turniej w wykonaniu Igi Świątek, dla której jest to debiutancki sezon z gronie seniorek, trzeba ocenić jako znakomity. Rozbicie rozstawionej z "16" Qiang Wang i odwrócenie meczu z mistrzynią olimpijską z Monicą Puig sprawią, że Polka awansuje w rankingu WTA ze 104. na 63. pozycję.

Zapis relacji z meczu Iga Świątek - Simona Halep w 4. rundzie French Open 2019:

18:18

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje.

1:6, 0:6

Dziękujemy Idze za cały ten turniej, bo dzięki wynikom osiągniętym w Paryżu - ograniu m.in. mistrzyni olimpijskiej Moniki Puig - awansuje o 40 pozycji w rankingu WTA. Pokazała się szerokiej publiczności i potwierdziła, że jest ogromnym talentem, który z pewnością da nam jeszcze wiele radości. Takie mecze, z takimi rywalkami, trzeba rozgrywać i przyjąć lekcję, by się rozwijać i zbierać doświadczenie. Ta porażka na pewno zaprocentuje.

0:6

Bardzo surowa lekcja udzielona 18-latce przez obrończynię tytułu. Nie udał się ten mecz Idze - mało zdobytych punktów, wiele błędów i słabe poruszanie się po korcie musiało się tak skończyć.

0:5

Iga już kompletnie załamana i bez wiary. Wszystko ląduje na autach.

0:4

Ten mecz trwa na razie 38 minut, a Simona jest o dwa gemy od jego zakończenia. Świątek próbuje grać, wchodzić w wymiany, ale rywalka wszystko doskonale odczytuje i jeszcze lepiej odgrywa.

0:3

Polka nie jest dziś sobą. Zamiast cieszyć się grą z jedną z najlepszych obecnie tenisistek, jest spięta i nie gra tego, co potrafi. Mnóstwo błędów, mało punktów i coraz mniejsza wiara, że można tu jeszcze coś zmienić.

0:2

Kilka akcji, lepsze pierwsze podanie, ale cały czas Świątek bez zwycięstwa w swoim gemie serwisowym. Halep cały czas łapie warszawiankę na to samo zagranie na przeciwnogę.

0:1

Była szansa na znakomite otwarcie drugiego seta. Świątek prowadziła przy podaniu Halep 30-0, ale cztery kolejne punkty powędrowały na konto Rumunki. Rywalka popisała się dwoma winnerami.

1:6

Niestety cały czas Świątek nie potrafi wygrać swojego gema serwisowego, choć było blisko (40-40). Koniec seta. Przypomnijmy, że w poprzednim meczu z Puig Iga przegrała pierwszego seta 0:6, a jednak to ona cieszyła się z awansu. Do tego potrzebna jest lepsza gra - koncentracja na pierwszym podaniu, poprawa precyzji i większy luz.

1:5

Jest przełamanie na koncie Igi! Oby teraz ta gra ruszyła. Trzy znakomite winnery i błędy Rumunki dały Polce pierwszego gema.

0:5

Nawet po bardzo dobrze rozprowadzonej akcji, nawet przy krótkiej piłce na środek kortu, Świątek wyrzuca. Myli się też przy smeczu i przy pierwszych podaniach. Jeden winner to trochę za mało w swoim gemie serwisowym. Nie ma na razie gry po stronie Polki.

0:4

Za solidnie gra na razie Simona. Gem na "czysto", ale Polka znów wyrzucała seryjnie piłki po autach.

0:3

Kolejne przełamanie. 18-letnia warszawianka ma prosty plan na ten mecz - jak najszybciej kończyć wymiany, bo przy dłuższych akcjach niezwykle trudno zaskoczyć znakomicie broniącą Rumunkę. Brakuje jednak precyzji i chyba trochę cierpliwości.

0:2

Za dużo piłek wyrzuca Polka. Halep nie jest najlepiej i najmocniej zagrywającą zawodniczką w tourze i można z nią powalczyć o przełamania. Na razie jednak Świątek ugrała dwa punkty.

0:1

Niestety przełamanie podania Polki. Świątek popełniła m.in. podwójny błąd serwisowy i wpakowała prosty forhend w siatkę, co świadczy o sporych nerwach.

17:26

Zaczynamy!

17:25

18-letnia Świątek może w tym meczu tylko wygrać - albo awans, albo cenne doświadczenie ze starcia z czołową rakietą świata. Halep to dla każdej zawodniczki wielkie wyzwanie, bo to najszybciej biegająca tenisistka w tourze i bardzo trudno przeciwko niej zagrać winnera.

17:21

Już wiemy, że to Iga rozpocznie ten mecz od serwisu.

17:19

Tenisistki są już na korcie centralnym.

17:17

Halep ma już w tym turnieju na rozkładzie jedną reprezentantkę Polski - w drugiej rundzie po bardzo ciężkim trzysetowym boju pokonała Magdę Linette 6:4, 5:7, 6:3.

17:16

Simona Halep - po odpadnięciu Naomi Osaki, Karoliny Pliskovej, Sereny Williams i nieobecności Petry Kvitovej - to główna faworytka do zwycięstwa w Roland Garros. Rumunka, była liderka rankingu WTA, broni tytułu wywalczonego przed rokiem.

17:13

Polka narzeka na ból pleców, ale uraz nie powinien przeszkodzić jej w rozegraniu spotkania. Podobne problemy miała na początku starcia z Monicą Puig i przez to przegrała pierwszego seta 0:6. Pomogły środki przeciwbólowe.

17:12

Mecz Świątek - Halep powinien rozpocząć się na kilkanaście minut, a więc wcześniej, niż można było oczekiwać.

17:10

Zakończyło się już spotkanie poprzedzające starcie Polki z Rumunką. Dominic Thiem nadspodziewanie gładko pokonał Gaela Monfilsa 6:4, 6:4, 6:2.

17:10

Witamy i zapraszamy na relację z meczu 4. rundy French Open 2019 Iga Świątek - Simona Halep.