Zamknij

Iga Świątek: Spór o stypendium tenisistki. Kontrowersyjny wpis Sasina

13.10.2020 13:04
Iga Świątek
fot. PAP/EPA

Iga Świątek ledwo co zwyciężyła na wielkoszlemowym turnieju French Open, a politycy już starają się wykorzystać nadarzającą się okazję. W jej rodzinnym Raszynie trwa kłótnia o ewentualne stypendium tensistki. Oprócz tego kontrowersyjny wpis na Twitterze zamieścił Jacek Sasin.

Iga Świątek w sobotę przeszła do historii, zostając pierwszą Polką, która w singlu sięgnęła po zwycięstwo w Wielkim Szlemie. Wcześniej takie tytuły zdobyli jedynie debliści: Jadwiga Jędrzejowska czy Łukasz Kubot, którzy nie mogą pochwalić się takim indywidualnym sukcesem.

Triumf 19-latki odbił się szerokim echem w kraju i na świecie, a kibice na nowo pokochali tenis. Świadczy o tym rekordowa oglądalność. Okazało się, że finałowe starcie Świątek z Kenin na antenie Eurosportu i TVN zgromadziło 2,51 miliona widzów. Dla porównania, finałowe starcie Agnieszki Radwańskiej, która w 2015 roku wygrywała WTA Finals z Petrą Kvitovą zgromadziło przed ekrany „tylko” 1,52 miliona kibiców.

Po zwycięstwie Igi Świątek, media chcą dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o 19-latce. W związku z tym w TVN24 ukazała się rozmowa z wójtem gminy Raszyn, w którym mieszka polska tenisistka. W wywiadzie dla sport.pl, jeden z radnych – Andrzej Zawistowski odsłonił kulisy z tego spotkania, ujawniając kwestie stypendium dla zawodniczki.

Iga Świątek: Spór wokół stypendium tenisistki

- Wójt w wywiadzie dla TVN24 mówił, że Iga otrzymuje stypendium, "małe, ale otrzymuje". Stypendium przyznaje wójt po zasięgnięciu opinii komisji ds. stypendium sportowego, którą sam powołuje - mówi Andrzej Zawistowski.

- Sprawdziłem razem z inną radną gminy protokoły z posiedzenia komisji stypendialnej. W 2019 roku i w 2020 roku nie było wniosku i nie było przyznanego stypendium. Ani w zeszłym roku, ani w tym roku Iga Świątek nie otrzymywała i nie otrzymuje żadnego stypendium – dodał.

Iga Świątek zdradziła, na co przeznaczy pieniądze z French Open

W związku z tym, tenisistka nie mogła otrzymać stypendium. Jak czytamy w serwisie sport.pl: „Jak wynika z rozdziału 3. punktu 1. uchwały Rady Gminy Raszyn z dnia 23 grudnia 2010 roku w sprawie przyznawania stypendiów za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym: >>Stypendia przyznaje, wstrzymuje i cofa Wójt Gminy Raszyn na wniosek stowarzyszenia, klubu lub z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii komisji  ds. stypendiów sportowych<<.

Po zwycięstwie Igi Świątek na French Open, Jacek Sasin opublikował post na Twitterze, w którym napisał, że „cieszy się, że to Grupa Lotos jest sponsorem strategicznym Polskiego Związku Tenisa, który wspiera rozwój dyscypliny i talenty takie jak Iga występują w barwach Reprezentacji Polski. Nie można też zapomnieć o udziale Totalizatora Sportowego jako sponsora polskiego tenisa”, co nie przypadło do gustu wielu osobom.

Iga Świątek: Sasin krytykowany za wpis na Twitterze

Wpis wywołał burzę w sieci. Rzeczywiście, Lotos sponsoruje PZT, ale głównym sponsorem Igi Świątek jest firma Lexus. Ponadto 19-latka może liczyć na wsparcie m.in. Red Bulla, który zapewnił jej najbliższym transport na finał French Open.

Iga Świątek na fenomenalnej konferencji prasowej. Ujawniła, co robiła po triumfie

Sprawę skomentował Mariusz Czykiel z Eurosportu czy Jarosław Kuźniar.

- W normalnym kraju sponsorzy i mecenasi inwestują w sport i cierpliwie czekają, aż ich inwestycja przyniesie owoce. Czasem trwa to wiele lat. W Polsce czekają, aż człowiek wypłynie dzięki własnej ciężkiej pracy, by się później w 40 sekund ogrzać w blasku jego chwały - napisał na Twitterze.

Niemniej jednak po każdym sukcesie sportowców, nie tylko polskich, czołowi politycy danych państw zapraszają ich do swoich siedzib na pamiątkowe zdjęcia i rozmowy. Ogromne osiągnięcia niosą za sobą dodatkowe przywileje, ale i pewne obowiązki.

Iga Świątek już warta miliony. Polka kusi sponsorów

RadioZET.pl/