ITF zawiesiła Nastase na trzy lata. M.in. za obrazę Konty i Sereny

Krzysztof Sobczak
21.07.2017 15:00
Ilie Nastase
fot. EastNews

Kapitan rumuńskich tenisistek w Pucharze Federacji Ilie Nastase dostał trzyletni zakaz pełnienia wszelkich oficjalnych obowiązków podczas turniejów pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). To kara za niewłaściwe zachowanie podczas meczu w kwietniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

71-letniemu obecnie Nastasemu puściły nerwy podczas pojedynku Sorany Cirstei z Brytyjką Johanną Kontą w Konstancy. Obraził sędziego, kapitan Brytyjek Anne Keothavong, dziennikarza oraz Kontę. Ta ostatnia była wyraźnie zdenerwowana i miała łzy w oczach. Z tego powodu pojedynek został nawet przerwany. Konta wygrała ostatecznie 6:2, 6:3.

Zobacz także

Nastase dostał dwa oficjalne ostrzeżenia od sędziego Andreasa Egli za niesportowe zachowanie, a następnie został usunięty z kortu i odprowadzony do szatni. Odebrano mu akredytację jako kapitanowi Rumunii.

W piątek ITF postanowiła ukarać go za to, a także za rasistowski komentarz pod adresem nienarodzonego jeszcze dziecka byłej liderki światowego rankingu Amerykanki Sereny Williams. - Ciekawe, jaki będzie miało kolor... czekolada z mlekiem? - powiedział po rumuńsku.

Nastase dostał grzywnę w wysokości 10 tysięcy dolarów, a ponadto nie otrzyma akredytacji ani nawet biletu na żadną imprezę ITF do 31 grudnia 2018 roku. Nie dotyczy to turniejów wielkoszlemowych, które są poza jurysdykcją Federacji.

Rumun oraz jego narodowy związek mają 21 dni na złożenie odwołania od tej decyzji. Na razie nie udzielono żadnego komentarza.

RadioZET.pl/PAP/KS