Zamknij

Rezygnacja Igi Świątek zabolała? Władze tenisa zapowiadają zmiany

04.10.2022 18:22

David Haggerty, prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF), zapowiedział, że w przyszłym roku nie powtórzy się sytuacja z nakładaniem się terminów dwóch imprez kończących sezon - WTA Finals i Billie Jean King Cup. W ten sposób zareagował na rezygnację z udziału w tym drugim turnieju liderki rankingu WTA Igi Świątek.

ITF reaguje na decyzję Igi Świątek o wycofaniu z Billie Jean King Cup
fot. KENA BETANCUR/AFP/East News

"Jestem zawiedziona, że federacje tenisowe nie doszły do porozumienia w kwestii tak podstawowej, jak kalendarz ważnych rozgrywek i dały nam zaledwie dzień na podróż i tak dużą zmianę strefy czasowej. To sytuacja niebezpieczna dla naszego zdrowia i grożąca kontuzją. Zamierzam podjąć rozmowy z WTA i ITF, aby w przyszłości nie doszło do podobnych sytuacji, które są ze szkodą nie tylko dla nas tenisistek, ale też dla fanów tenisa" - napisała w poniedziałek Iga Świątek. Liderka rankingu WTA wycofała się z gry w reprezentacji Polski w finałach Billie Jean King Cup.

Powodem takiej decyzji jest terminarz obu imprez. 21-latka z Raszyna od 31 października będzie rywalizować w WTA Finals w amerykańskim Fort Worth i jeśli dojdzie do finału, zakończy te zmagania 7 listopada. Tymczasem już dzień później w Glasgow, czyli na innym kontynencie i w innej strefie czasowej, ruszy turniej finałowy Billie Jean King Cup. To efekt braku porozumienia między WTA a ITF.

ITF reaguje na decyzję Igi Świątek

Wiadomo było, że rezygnacja z wyjazdu do Szkocji najlepszej obecnie tenisistki świata wzbudzi ogromne emocje. Na reakcję władz "białego sportu" nie trzeba było długo czekać. Prezes ITF David Haggerty już teraz zapowiedział zmiany korzystne dla zawodniczek.

- ITF żałuje, że Iga Świątek nie może wziąć udziału w finałowym turnieju Billie Jean King Cup 2022 i rozumiem, że harmonogram dwóch głównych wydarzeń na koniec roku stanowi wyzwanie dla zawodniczek rywalizujących w obydwu imprezach. Współpracowaliśmy z WTA, próbując skoordynować odpowiednie terminy. Podczas gdy byliśmy w stanie potwierdzić finały Billie Jean King Cup w Glasgow już w czerwcu, miejsce finałów WTA w Fort Worth w Teksasie zostało potwierdzone dopiero podczas US Open i to mocno ograniczone pod względem dostępnych dat. ITF zrewidowała harmonogram meczów finałów 2022, aby drużyny takie jak Polska i USA wystartowały tak późno, jak to możliwe. Jesteśmy też już zaangażowani we współpracę z WTA nad harmonogramem na rok 2023, aby zapewnić lepsze przejście między tymi dwoma imprezami - wyjaśnia Haggerty.

loader

Turniej finałowy Billie Jean King Cup w Glasgow odbędzie się w dniach 8-13 listopada. W fazie grupowej Polki zagrają z USA i Czechami. Kapitan Dawid Celt nie będzie mógł liczyć również na przechodzącą rehabilitację kolana Maję Chwalińską. Do dyspozycji najpewniej pozostaną Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Paula Kania-Chodiń i Alicja Rosolska.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl