French Open 2019: Hurkacz nie sprawił sensacji. Pewne zwycięstwo Djokovicia

27.05.2019 17:30
Hurkacz - Djoković

Hubert Hurkacz na pierwszej rundzie zakończył swój udział w French Open 2019. Polak w nieco ponad półtorej godziny przegrał z liderem rankingu ATP Novakiem Djokoviciem 4:6, 2:6, 2:6.

Hurkacz po raz pierwszy mierzył się z tak wysoko notowanym zawodnikiem. Nigdy wcześniej nie grał także z Djokoviciem, ale zdarzało im się wspólnie trenować.

Novak bardzo poważnie podszedł do konfrontacji z Polakiem. Zdarzało mu się krzyczeć i denerwować po prostych błędach czy zepsutych returnach, choć trzeba jasno wskazać, że tych fragmentów nie było zbyt wiele. Zdecydowanie więcej powodów do wściekłości mógł mieć do siebie 22-letni wrocławianin, któremu nie służył tego dnia nawet serwis - jego najmocniejsza broń; więcej gemów przy swoim serwisie przegrał, niż wygrał. Sam tylko raz przełamał przeciwnika.

French Open 2019: Hurkacz przegrał z Djokoviciem

Djoković zagrał znakomicie, zwłaszcza w defensywie i w elemencie returnu. Często stosował skróty, zmieniał tempo gry, rozrzucał piłkę po kątach, by wysoki Polak musiał biegać. Taka taktyka wystarczyła, by pewnie zwyciężyć w trzech setach 6:4, 6:2, 6:2.

W drugiej rundzie Serb zmierzy się z Henri Laaksonenem, szczęśliwym przegranym z kwalifikacji, który w premierowym meczu ograł Pedro Martineza 6:1, 6:0, 7:6(4).

We wtorek na paryskich kortach zaprezentują się Polki - Magda Linette i Iga Świątek.

17:43

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje.

4:6, 2:6, 2:6

KONIEC meczu. Polak nie sprawił niespodzianki i przegrał z liderem rankingu ATP Novakiem Djokoviciem 0:3.

4:6, 2:6, 2:5

Doskonale broni się Djoković, nawet smecze odbija na drugą stronę. Polak miał swoje szanse w tym gemie - wyrzucił m.in. prosty forhend przy swojej przewadze - ale Novak i to przetrwał. i odwrócił losy na swoją korzyść. Bardzo solidnie gra Djoković, widać, że poważnie potraktował przeciwnika.

4:6, 2:6, 2:4

Błyskawiczny gem Djokovicia. Wszystko załatwił serwisem.

4:6, 2:6, 2:3

Wreszcie solidny gem serwisowy Hurkacza. Od stanu 15-30 posłał asa i dwa razy otworzył sobie kort, co pozwoliło skończyć akcje.

4:6, 2:6, 1:3

Hurkacz chciał szybciej kończyć akcje, ale cały czas nie ma tej precyzji.

4:6, 2:6, 1:2

Jest punkt dla Hurkacza. Trochę lepsza podanie i kilka błędów Novaka sprawiły, że Polak łapie kontakt. Wciąż jednak ma stratę przełamania.

4:6, 2:6, 0:2

Djoković gra już na luzie, o czym najlepiej świadczy wygrany skrót. Polak nie ma żadnej recepty na tak dobrze dysponowanego rywala, nawet serwis od końca pierwszej partii przestał być jego atutem.

4:6, 2:6, 0:1

Polak nie ma już nic do stracenia. Musi zaatakować, zaryzykować z jeszcze większym animuszem niż do tej pory. Niestety na razie brakuje precyzji, ale też trzeba oddać, że Serb gra bardzo dobrze. Przełamanie dla "Nole".

4:6, 2:6

Djoković znowu w kluczowym momencie seta korzysta ze swojego serwisu. Polak zagrał jedną bardzo dobrą piłkę pod nogi, ale tych fragmentów jest trochę za mało, by zagrozić liderowi rankingu ATP.

4:6, 2:5

Niestety niedługo cieszył się Polak z tego breaka. W całym secie Hubert ma problemy z wygrywaniem swojego podania - przegrał już trzecie kolejne. Zakończył go podwójnym błędem.

4:6, 2:4

Jest pierwsze przełamanie na koncie Polaka! Novak trochę się zdekoncentrował - wyrzucił piłkę i popełnił podwójny błąd serwisowy, a potem Hurkacz popisał się bardzo dobrą akcją, po której rywal posłał piłkę w siatkę. To dało 22-latkowi trzy break pointy i drugi został wykorzystany.

4:6, 1:4

Kapitalny gem Djokovicia, a już odebranie na 15-30 wprawiło w euforię kibiców. Polak zagrał dobrego skróta, ale "Nole" dopadł do piłki i popisał się jeszcze lepszym drop szotem z rotacją. Serb prowadzi z podwójnym przełamaniem.

4:6, 1:3

Serb wygrywa do 0. Coraz lepiej serwuje i gra kątowo, co sprawia problemy Hurkaczowi.

4:6, 1:2

Slajs i forhend w siatkę. Potem autowy lob i zrobiło się 0-40. Djoković wyrzucił kolejną piłkę, ale potem to samo uczynił Polak. Przełamanie dla lidera rankingu ATP.

4:6, 1:1

Djoković cały czas sprytnie oszukuje Polaka i wybiera kierunki, których Hurkacz nie odczytuje. Wrocławianin przegrał do 0, m.in. zepsuł dość prosty skrót.

4:6, 1:0

Dobry początek drugiego seta dla Polaka. To jego pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu. Pomógł trochę Djoković.

4:6

Djoković wygrywa pierwszego seta. Dziesiątego gema rozstrzygnął serwisem - asem i trzema punktowymi.

4:5

Gem "na czysto" dla Hurkacza. Dwa asy i sytuacyjny forehand z rotacją po linii dają mu punkt. Za moment "Nole" będzie serwował na wygranie pierwszego seta.

3:5

Kilka dość prostych błędów Polaka. Dwie piłki wyrzucił, Serb dodał asa i wygrał do 15.

3:4

Dłuższy gem, w którym Hurkacz bronił break pointa. Udało się dzięki serwisowi i kapitalnej akcji lob na lob. Serb również odegrał wtedy wyższą piłką, ale nie trafił w kort. Podobnie w ostatniej akcji, gry przestrzelił beckhend.

2:4

Hurkacz przegrywał już 15-40, a jednak zdołał - dzięki błędowi rywala i znakomitemu skrótowi - doprowadzić do wyrównania. Novak nie wypuścił jednak tego gema.

2:3

Bardzo dobry gem Hurkacza. Znów zaliczył asa, dwa winnery, a na koniec "Nole" wyrzucił prostą piłkę. Serb prowadzi z przełamaniem, ale wrocławianin może być na razie zadowolony ze swojej gry.

1:3

Djoković próbuje "zabiegać" Polaka. Często stosuje skróty i wymusza ruch do siatki. Hurkacz dobiega, ale odgrywa wprost na rakietę. Gem na czysto dla lidera rankingu ATP.

1:2

Pierwszy gem dla Hurkacza. Wyraźnie widać, że Polak musi koncentrować się na pierwszym podaniu - zanotował asa, jeden serwis punktowy, a pozostałymi maksymalnie utrudniał return. W efekcie wygrał do 30.

0:2

Jeden niewymuszony błąd Djokovicia dał Polakowi punkt, ale znów była to jedyna wygrana akcja przez Hurkacza. Serb na razie bardzo spokojny i skoncentrowany.

0:1

Ciekawa sytuacja. Djoković otrzymał trzy nowe piłki i pytał sędzię oraz Hurkacza, czy zgadzają się na rozpoczęcie gry. Oboje wyrazili zgodę. Serwuje Nole.

0:1

Niestety już na początku Polak traci swoje podanie. Za dużo skrótów, do których Serb pewnie doszedł i jeszcze lepiej odegrał. Jedyny punkt Hurkacz zdobył serwisem.

0:0

Grają! Od serwisu Polak.

15:58

W Paryżu panują dziś bardzo dobre warunki do gry. Temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza.

15:58

Krótka filmowa sylwetka Serba.

15:56

Zawodników dzielą obecnie 43 pozycje w rankingu ATP. Polak jeszcze nigdy nie rozegrał oficjalnego spotkania z Djokoviciem, ale miał okazję kilka razy z nim trenować.

15:53

Tenisiści są już na korcie. Przed nimi jeszcze rozgrzewka.

15:47

- To będzie dla mnie wielkie wyzwanie. Postaram się przygotować do tego meczu jak najlepiej i wygrać - zapowiedział bojowo 22-letni wrocławianin.

15:41

Spotkanie rozpocznie się za kilkanaście minut. Przed chwilą zakończył się mecz broniącego tytułu Rafaela Nadala, który bez problemu ograł kwalifikanta Yannicka Harfmanna 6:2, 6:1, 6:3.

15:40

Witamy i zapraszamy na relację z meczu 1. rundy French Open Hubert Hurkacz - Novak Djoković.