Potwierdzono pierwszy wielkoszlemowy turniej. Szef federacji podał termin

01.06.2020 20:24
French Open wraca we wrześniu
fot. PAP/EPA

Szef Francuskiej Federacji Tenisowej (FFT) Bernard Giudicelli potwierdził, że przełożony z maja wielkoszlemowy turniej French Open odbędzie się w Paryżu. Na tę chwilę nie wiadomo, czy turniej zostanie rozegrany z udziałem publiczności.

- Potwierdzam, że French Open się odbędzie - powiedział Giudicelli w programie internetowym "Twitch".

Nie padła jednak konkretna data, a wcześniej jako termin inauguracji turnieju pojawiały się 20 lub 27 września. Pierwotnie zmagania na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa zaplanowano w dniach 24 maja - 7 czerwca.

Giudicelli w maju dopuszczał możliwość przeprowadzenia imprezy bez udziału widowni, co pozwoliłoby zachować przynajmniej część modelu ekonomicznego, tj. wpływy z praw telewizyjnych i sponsoringu. Teraz jest większym optymistą i ma nadzieję, że trybuny choć w części zapełnią się kibicami.

- Naszym celem jest French Open przy pełnej widowni. Puste trybuny raczej już nam teraz nie grożą - zaznaczył szef FFT, ale zauważył, że ostatecznie i tak wszystko będzie zależeć od dyrektyw francuskiego rządu.

- To rząd decyduje. Jeśli zmniejszona widownia będzie oznaczała większe bezpieczeństwo graczy czy obsługi, to oczywiście dostosujemy się do tych obostrzeń - dodał.

French Open odbędzie się we wrześniu

French Open jest finansowym motorem tamtejszego tenisa. Szacuje się, że wpływy z paryskiego turnieju stanowi ok. 80 proc. dochodów francuskiej federacji.

Od marca nie odbywają się żadne zawody pod szyldem WTA, ATP i ITF. Jak na razie odwołane są wszystkie imprezy do końca lipca, w tym m.in. wielkoszlemowy Wimbledon. Z kolei US Open zaplanowany jest w dniach 31 sierpnia - 13 września. Ostateczna decyzja w sprawie jego ewentualnego przełożenia lub odwołania, podobnie jak dot. innych turniejów, ma zapaść w czerwcu.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP