French Open: Linette postawiła się Halep, ale to Rumunka zagra w 3. rundzie

30.05.2019 20:34

Magda Linette przegrała w drugiej rundzie French Open z Simoną Halep 4:6, 7:5, 3:6 i odpadła z turnieju rozgrywanego na kortach w Paryżu.

Magda Linette - Simona Halep fot. PAP/EPA

Na kortach im. Rolanda Garrosa 27-letnia poznanianka tylko raz dotarła do trzeciej rundy - w 2017 roku. Rok starsza Halep, była liderka światowego rankingu, przed rokiem w stolicy Francji odniosła jedyne dotychczas wielkoszlemowego zwycięstwo, a wcześniej przegrała tu dwa finały.

Od początku pojedynku Linette, choć wcześniej wygrała tylko jeden z 20 meczów z tenisistkami sklasyfikowanymi w czołowej "20" listy WTA, nie wyglądała na stremowaną i walczyła bez przesadnego respektu dla utytułowanej rywalki. Dwa pierwsze gemy co prawda przegrała, ale dzięki jej odważnej, ofensywnej grze po chwili było już 2:2.

Później obie tenisistki przełamywały swoje podanie w tej partii jeszcze trzykrotnie, ale to Rumunka była o jedno lepsza i to ona zwyciężyła w inauguracyjnej odsłonie 6:4. Zajęło jej to jednak 49 minut, a Polka zdobyła łącznie tylko trzy punkty mniej.

W drugiej Halep odskoczyła na 3:1, ale Linette ciągle walczyła jak równy z równym, raz po raz popisywała się kończącymi uderzeniami i nie rezygnowała z odwrócenia losów seta. Od stanu 3:5 Polka wzniosła się na wyżyny własnych umiejętności, grała regularnie, skutecznie i zaczęła odrabiać straty. W dziewiątym gemie obroniła pierwszego meczbola, w kolejnym dwa następne, aż w końcu przełamała serwis Rumunki i wyrównała na 5:5. Poszła za ciosem, wyszła na 6:5, a po następnej rozgrywce mogła się cieszyć z wyrównania stanu spotkania na 1:1 w setach.

Ten wynik był odzwierciedleniem wydarzeń na korcie, bo różnicy między trzecią a 87. zawodniczką listy światowej nie było widać ani w grze, ani w statystykach.

Przegrany set, podobnie jak w pierwszej rundzie z Ajlą Tomljanovic, wyraźnie otrzeźwił tenisistkę z Konstancy. Decydującego rozpoczęła w pełni skoncentrowana i zmobilizowana, odskakując po niespełna kwadransie na 3:0, a później 5:1. Nie mając nic do stracenia Linette, sprawiająca wrażenie bardziej zmęczonej niż przeciwniczka, znowu zaczęła grać odważnie i bez obciążeń. Trochę pomogła jej myląca się Halep i zrobiło się tylko 3:5. Na więcej już Polki nie było w czwartek stać, choć rozegrała prawdopodobnie najlepszy mecz w sezonie, a mimo porażki zyskała sympatię i uznanie kibiców.

Linette w pierwszej rundzie wygrała z reprezentantką gospodarzy Chloe Paquet 3:6, 6:1, 6:2. W Paryżu zarobiła 87 tys. euro.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ:

3:6

Koniec! Simona Halep po trzech setach pokonuje Madę Linettę i awansuje do trzeciej rundy French Open 2019!

3:5

I teraz Linette przełamuje Halep! Oddała jej tylko jeden punkt!

2:5

Jeszcze nie poddaje się Linette. Wygrywa swoje podanie i drugiego w tym meczu gema.

1:5

40:0 prowadziła Halep, Linette zdołała wyrównać, ale potem przegrała dwie kolejne piłki.

1:4

Radość Linette nie trwała długo. Teraz to ona przegrywa swoje podanie.

1:3

No proszę! Teraz to Linette przełamuje Halep! Ależ zmienia się sytuacja w tym meczu!

0:3

Drugie przełamanie. Sporo niecelnych zagrań teraz Linette. Nie pomógł tez serwis. Sytuacja wygląda teraz bardzo słabo, bo serwować będzie Rumunka.

0:2

Halep szybko wygrywa swoje podanie. Linette nie może odnaleźć gry z poprzedniego seta.

0:1

Źle zaczęła Polka trzeciego seta. Halep przełamują ją już w pierwszym gemie.

20:02

Pora na trzeciego seta!

7:5

Kapitalne zagranie na koniec gema wygranego przez Linette! Kompletnie opadła w końcówce Halep, choć miała już piłki meczowe!

6:5

Proste błędy Simony Halep i Linette obejmuje prowadzenie!

5:5

Niesamowite! Linette obroniła dwie piłki meczowe i przełamała rywalkę. Mecz trwa!

4:5

Polka nie składa broni. Teraz wygrała swoje podanie, ale serwować będzie rywalka.

3:5

Gem za gem teraz. Rumunka jedną partię od wygrania meczu.

2:4

Łatwo wygrywa Halep. Oddała Linette tylko jeden punkt przy własnym serwisie.

2:3

Linette jest już zmęczona, ale udało jej się wygrać tego gema. Kilka mocnych i celnych zagrań. Tak trzeba grać.

1:3

Bardzo wyrównany i wyczerpujący gem. W tych kluczowych momentach więcej zimnej krwi zachowała Rumunka. To ona prowadzi w tym secie.

1:2

Agresywnie zagrała w tym gemie Halep i to się opłaciło. Pierwsze przełamanie w tym secie.

1:1

Odrabia straty Rumunka. Był to jeden z szybszych gemów tego meczu.

1:0

Przegrywała Linette 0:30 przy własnym serwisie, ale potem zdobyła cztery kolejne punkty i jest na prowadzeniu.

19:12

Przed nami drugi set!

4:6

Koniec pierwszego seta. Simona Halep prowadzi z Magdą Linettę!

4:5

Na przewagi, ale wygrywa swoje podanie Magda Linette. Duża robotę zrobił serwis, dzięki któremu wygrała dwa ostatnie punkty.

3:5

Linette nie składa broni! Polka przełamuje Halep i teraz to ona będzie serwować.

2:5

Jeszcze raz Magda Linette traci swoje podanie. Halep jednego gema od wygrania pierwszego seta.

2:4

Kolejny długi gem. Linette była bliska przełamania, ale nie wykorzystała breakpointa. Rumunka prowadzi różnicą dwóch gemów.

2:3

Niestety Linette znów przełamana. Przegrywała 0:40, potem obroniła trzy break pointy, ale Simona Halep wreszcie dopięła swego.

2:2

Nie wykorzystała Polka pierwszej szansy na przełamanie, ale wykorzystała drugą! Najpierw prowadziła 40:30, ale wyrzuciła piłkę w aut. W grze na przewagi zmusiła rywalkę do błędu i odrobiła straty!

1:2

Podwójny błąd serwisowy Linette i przegrywała już 15:40. Potem obroniła dwa breakpointy. W grze na przewagi okazała się lepsza i wygrała pierwszego gema w tym meczu.

0:2

Linette prowadziła już 30:0, ale potem przegrała cztery kolejne piłki. Wymiany są i to bardzo ciekawe, w większości nich lepsza jednak Rumunka.

0:1

Pierwszy gem i Polka zostaje przełamana. Rumunka popisała się niesamowitym zagraniem wzdłuż linii na koniec tej partii. Źle zaczęła ten mecz Linette.

18:20

Zaczynamy! Serwuje Linette!

18:18

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Simona Halep wygrała w finale z Amerykanką Sloane Stephens po trzech setach.

18:14

Obie tenisistki na korcie. Przed nami losowanie, a za chwilę rozgrzewka.

18:08

Stawką meczu jest awans do trzeciej rundy French Open. Kilka godzin temu awans do tego etapu wywalczyła Iga Świątek.