Zamknij

French Open tylko dla zaszczepionych. Djoković może stracić drugiego Szlema

17.01.2022 12:40
Novak Djoković może nie zagrać w Roland Garros
fot. PAP/EPA

Wszyscy sportowcy, którzy będą chcieli wystąpić w wielkoszlemowym turnieju French Open w Paryżu, będą musieli być zaszczepieni - informuje AFP, powołując się na źródła rządowe. W takim układzie Novak Djoković znów może mieć problemy. Organizatorzy imprezy zamierzają jednak wypracować takie rozwiązania, które umożliwiałyby grę także zawodnikom niezaszczepionych przeciwko COVID-19.

Novak Djoković w niedzielę przegrał drugą rozprawę w sądzie i na mocy postanowienia ministra ds. imigracji Alexa Hawke'a został deportowany z Australii. Powodem takiej decyzji były wątpliwości dotyczące jego zwolnienia medycznego oraz kłamstwa, których dopuścił się przy wypełnianiu dokumentów. Jego wiza została anulowana, a Serb otrzymał ponadto trzyletni zakaz gry w Australii i karę finansową. Od tego werdyktu przysługuje mu odwołanie, a jeśli zdecyduje się przyjąć szczepienie przeciwko COVID-19, zostanie on uchylony.

"Jestem ekstremalnie rozczarowany wyrokiem sądu o oddaleniu mojej apelacji od decyzji ministra o unieważnieniu wizy, co oznacza, że nie mogę zostać w Australii i uczestniczyć w Australian Open. Szanuję jednak orzeczenie sądu i będę współpracował z odpowiednimi władzami w związku z moim wyjazdem z kraju" - pisał w oświadczeniu 34-latek z Belgradu. To jednak nie kończy jego kłopotów, bo we Francji wprowadzono właśnie nowe prawo, które może pozbawić "Nole" szansy udziału w drugim tegorocznym turnieju Wielkiego Szlema, French Open (22 maja - 5 czerwca).

Djoković może nie zagrać w Roland Garros

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu Francji, po dwóch tygodniach gorących debat uchwaliło w ostatecznym czytaniu w niedzielę ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Po wejściu w życie nowego aktu prawnego przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa już nie wystarczy we Francji, aby mieć dostęp do korzystania z restauracji, kin czy dalekobieżnego transportu publicznego. To samo tyczy się imprez sportowych, co potwierdziła na Twitterze francuska minister sportu Roxana Maracineanu.

"Obowiązek posiadania paszportu szczepionkowego przy wejściu na stadion dotyczy zarówno kibiców, jak i zawodników, Francuzów i obcokrajowców" - napisała.

Tym samym szefowa resortu wykluczyła możliwość funkcjonowania zawodników niezaszczepionych w tzw. bańce. To z kolei może oznaczać koniec marzeń o występie w Paryżu Novaka Djokovicia, który do tego czasu musiałby się zaszczepić co najmniej dwoma, a najlepiej trzema dawkami.

Djoković w "bańce" w Paryżu?

A może jest jednak nadzieja? Prezes Francuskiej Federacji Tenisowej Gilles Moretton i dyrektor French Open Amelie Mauresmo zapewniają, że będą współpracować z władzami, ale zamierzają przygotować takie rozwiązania, które umożliwią grę także zawodnikom niezaszczepionym. Decydujące zdanie będzie miał jednak rząd, a ten nie zamierza uginać się przed ruchami antyszczepionkowymi i usilnie walczy z pandemią COVID-19.

W poprzednim sezonie we French Open triumfowali Novak Djoković i Barbora Krejcikova.

RadioZET.pl/PAP, pp, sab, wkp, krys