Zamknij

Federer chce połączyć WTA i ATP. Popierają go m.in. Nadal i Halep

22.04.2020 21:58
Roger Federer chce połączyć WTA i ATP
fot. Dubreuil Corinne/ABACA/Abaca/East News

Roger Federer, jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii, wezwał WTA i ATP do połączenia się w jedną organizację skupiającą zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego pomysł poparli m.in. Rafael Nadal i Simona Halep.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie rozgrywki tenisowe są wstrzymane do 13 lipca, z tego też powodu odwołano Wimbledon, a French Open przełożono na wrzesień. Na razie nie wiadomo, czy uda się wznowić sezon w tym terminie, bo zawodnicy są przeciwni grze bez kibiców, a aktualnie tylko taka ewentualność jest brana pod uwagę.

Światowy kryzys spowodował jednak zbliżenie się kobiecej i męskiej organizacji tenisowej - WTA i ATP. Powstał projekt Tennis United, w którym zawodniczki i zawodnicy udzielają internetowych wywiadów. Prowadzone są też prace nad wsparciem finansowym dla niżej notowanych graczy. Jeszcze krok dalej chciałby pójść Roger Federer.

- Czy jestem jedynym, który uważa że nadszedł czas zjednoczenia męskiego i kobiecego tenisa? - napisał Szwajcar na Twitterze. - Nie mówię o unifikacji rywalizacji na korcie, ale w kwestiach organizacyjnych - dodał.

- Prawdopodobnie powinno się to stać dawno temu, ale może teraz nadszedł do tego odpowiedni moment. To trudne czasy dla każdego sportu i możemy wyjść z tego silniejsi, łącząc dwa "ciała" w jedno - przyznał.

Halep i Nadal popierają Federera

- Nie jesteś jedyny - odparła krótko dwukrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych Simona Halep. - Zgadzam się i mówię o tym od 1970 roku. Wspólny głos to moje marzenie od lat - dodał legendarna Amerykanka Billie Jean King. Na wpis Szwajcara odpowiedziała także m.in. Rennae Stubbs.

Federer może liczyć również na poparcie Nicka Kyrgiosa czy Rafaela Nadala. - Jak dobrze wiesz z naszej rozmowy, całkowicie się zgadzam, że byłoby świetnie wyjść ze światowego kryzysu z połączeniem męskiego i kobiecego tenisa w jedną organizację - wyznał Hiszpan.

Na przeszkodzie do rywalizacji tej wizji mogą stanąć oczywiście pieniądze. Aby doszło do unifikacji WTA i ATP, trzeba by także zrównać premie dla kobiet i mężczyzn. Na razie udało się to ITF w turniejach wielkoszlemowych, a to okazuje, że takie porozumienie jest możliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/Twitter