Zamknij

Djokovic przetrzymywany na lotnisku. Pilnują go uzbrojeni strażnicy

05.01.2022 20:48
Novak Djokovic
fot. imago/Hasenkopf/EAST NEWS

Novak Djokovic spędził noc na lotnisku w Melbourne, czekając na decyzję wpuszczenia go do kraju. Serb mimo niezaszczepienia, pojawił się w Australii, próbując przedostać się za pomocą zwolnienia lekarskiego z obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

Novak Djokovic utknął na lotnisku w Melbourne. Jak poinformował Reuters, zespół Djokovica złożyli wadliwy wniosek o wizę. Posiadany przez nich dokument, uniemożliwia podróżowanie bez szczepienia. W związku z zaistniałą sytuacją legendarny tenisista spędził kilka godzin na lotnisku i mimo to czeka na zezwolenie wjazdu do Australii.

Ojciec tenisisty, Srdjan w rozmowie z serbskimi mediami oświadczył, że jego syn czeka samotnie w pokoju na lotnisku pod uzbrojoną strażą na ostateczną decyzję. Przed trafieniem do izolatki został mu zabrany telefon komórkowy. Już wcześniej w środę premier Scott Morrison postawił ultimatum Djokovicowi - udowodnienie zasadności zwolnienia z obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 z powodów medycznych lub odesłanie do domu następnym samolotem. Jednocześnie minister sportu Australii Jaala Pulford podkreślił, że nie poprze Djokovicia ws. wsparcia wizowego.

Djokovic uwięziony na lotnisku w Melbourne

- Czekamy na to, co nam zaprezentuje i jakie dowody przedstawi, by je poprzeć. Jeśli będą one niewystarczające, to nie będzie traktowany inaczej niż każda inna osoba i zostanie odesłany do domu następnym samolotem. Nie powinno być specjalnych reguł dla Novaka Djokovica - podkreślił Morrison.

Serb przekonywał we wtorek, że został zwolniony z obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 i rusza w podróż do Melbourne. Przypomnijmy, że szczepienie jest wymagane od wszystkich uczestników rozpoczynającego się 17 stycznia wielkoszlemowego Australian Open, o ile nie znajdą się wśród wyjątków wynikających ze względów medycznych.

Australijska Federacja Tenisowa i władze stanu Wiktoria przekazały, że lider światowego rankingu ATP znalazł się w wąskim gronie osób, które otrzymały taką zgodę spośród 26 aplikujących o nią.

Djokovic nie zagra w Australian Open?

Sprawa gracza z Bałkanów - który od dłuższego czasu odmawiał ujawnienia informacji, czy jest zaszczepiony, a w przeszłości nie krył niechęci wobec takiego rozwiązania - wzbudza sporo kontrowersji zarówno w środowisku tenisowym, jak i wśród mieszkańców Australii. W kraju tym wprowadzono szereg surowych restrykcji i najdłuższy jak na razie łącznie lockdown, a dominujący obecnie wariant omikron przyczynił się do rekordowej liczby przypadków zakażenia koronawirusem na antypodach.

Były australijski tenisista, a obecnie komentator telewizyjny Sam Groth wskazał, że decyzja dotycząca Djokovica to "plucie w twarz każdemu mieszkańcowi stanu Wiktoria i każdemu Australijczykowi".

- Mówisz, że masz zwolnienie, ale nie masz zamiaru ujawnić dlaczego? To obrzydliwa hipokryzja – dodał.

Novak Djokovic dziewięciokrotnie zwyciężał w Australian Open. W przypadku kolejnego triumfu zanotuje 21. wygraną w Wielkim Szlemie, wyprzedzając Rafaela Nadala i Rogera Federera, z którymi dzieli rekord 20 wiktorii.

RadioZET.pl