Zamknij

Decyzja sądu ws. Djokovicia. Będzie musiał opuścić Australię?

Maciej Walasek
10.01.2022 08:20
Novak Djokovic
fot. Dubreuil Corinne/ABACA/Abaca/East News

Novak Djokovic nadal może zagrać w Australian Open. Decyzją australijskiego sądu Serb nie musi opuszczać kraju, co zbliża go do wzięcia udziału w turnieju Wielkiego Szlema. Ostatni głos w sprawie będzie miał tamtejszy minister ds. imigracji Alex Hawke.

Novak Djokovic nie otrzymał sądowego nakazu opuszczenia Australii. Tamtejszy sąd federalny podjął decyzję o tym, że nie deportuje tenisisty, co było kluczowe w jego walce o pozostanie w kraju i ewentualny start w Australian Open. Wymiar sprawiedliwości uznał ważność wizy Serba, a jego dokumenty zostaną zwrócone. Oprócz tego legendarny zawodnik zostanie wypuszczony z hotelu, w którym do tej pory przebywał. Ponadto rząd pokryje koszty dotychczasowego pobytu 34-latka w Australii.

Przypomnijmy, że prawnicy Djokovicia walczyli w sądzie o wstrzymanie deportacji. Chociaż apelacja została złożona w czwartek, decyzję ogłoszono w poniedziałek. W związku z tym, że lider światowego rankingu ATP może opuścić hotel, najprawdopodobniej wystartuje w Australian Open.

Djokovic z szansą gry w Australian Open

Mimo wszystko kluczowa decyzja może należeć jeszcze do ministra ds. imigracji Alexa Hawke'a. Jeszcze ten polityk może nakazać Serbowi wyjazd z kraju, jednak taka decyzja wiązałaby się z trzyletnim zakazem wjazdu na teren Australii.

Przypomnijmy, że Djokovic wylądował na lotnisku Tullamarine w Melbourne w środę około 23.30. czasu lokalnego po 14-godzinnym locie z Dubaju. Zapowiadał start w wielkoszlemowym turnieju Australian Open na podstawie zwolnienia ze szczepienia przeciwko COVID-19 ze względów medycznych. Australijskie służby zakwalifikowały jednak złożony przez jego sztab wniosek o wizę jako wadliwy.

Australian Open rozpocznie się 17 stycznia.

RadioZET.pl