Zamknij

Daria Abramowicz Trenerką Roku. PKOl wyróżnił psycholożkę sportu

18.06.2021 16:21
Daria Abramowicz Trenerką Roku
fot. PKOl

Daria Abramowicz została laureatką tegorocznej edycji konkursu Trenerka Roku, organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet PKOl. Psycholożka sportowa współpracuje od kilku lat z tenisistką Igą Świątek, która w poprzednim sezonie triumfowała w wielkoszlemowym French Open.

Daria Abramowicz jest pierwszą psycholożką sportu docenioną przez PKOl. Dotychczas w organizowanym od 2001 roku konkursie doceniano trenerki, które odpowiadały przede wszystkim za przygotowanie formy fizycznej podopiecznych.

Członkini sztabu szkoleniowego dziewiątej tenisistki świata, która w tym sezonie wygrała dwa turnieje WTA, nie była obecna podczas piątkowej uroczystości, ale odebrała statuetkę w Centrum Olimpijskim dwa dni wcześniej. Abramowicz, dziękując wówczas za uhonorowanie, zaznaczyła, że nagroda ta stanowi dowód na to, iż coraz bardziej zaczyna się dostrzegać istotną rolę psychologii, treningu mentalnego w osiąganiu sukcesu sportowego przez zawodniczkę czy zawodnika.

Daria Abramowicz Trenerką Roku

Iga Świątek od dawna podkreśla rolę współpracy z psycholożką. Za sprawą ubiegłorocznego triumfu na kortach im. Rolanda Garrosa, jako jedyna reprezentantka Polski może pochwalić się tytułem wielkoszlemowym wywalczonym w singlu. W styczniu ona i Robert Lewandowski zostali laureatami Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl za osiągnięcia w 2020 roku. Wśród trenerów wyróżniono zaś szkoleniowca tenisistki z Raszyna Piotra Sierzputowskiego.

Nagrody PKOl

W piątek przyznano także inne wyróżnienia. Za całokształt pracy z zawodniczkami doceniono Adama Skwarskiego, Aleksandrę Pustołkę i pośmiertnie Eleonorę Sikorę. Wśród podopiecznych współpracującego z reprezentacyjnymi wioślarkami Skwarskiego jest m.in. Agnieszka Kobus-Zawojska, brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w rywalizacji czwórek podwójnych oraz mistrzyni świata i Europy w tej konkurencji. Pustołka przez ponad 30 lat prowadziła zawodniczki rywalizujące w biegach narciarskich. Sikora zaś najpierw była reprezentantką Polski w piłce nożnej, a potem trenerką i działaczką. Jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła kurs trenerski UEFA. Miała swój wkład m.in. w rozwój obecnej kadrowiczki i zawodniczki Paris Saint-Germain Pauliny Dudek.

Daria Abramowicz w "Gościu Radia ZET": Iga Świątek wraca do pracy. Przed nami Wimbledon

Za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych nagrodzono Joannę Sobiecką, która w swoich badaniach naukowych skupia się głównie na różnych aspektach sportu osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza kobiet.

RadioZET.pl/PAP