Zamknij

Dramat tenisistów przed Australian Open. 47 z nich na kwarantannie

16.01.2021 13:09
Australian Open
fot. PAP/EPA

Dramat tenisistów przed Australian Open. Z powodu wykrycia koronawirusa u trzech postronnych osób w dwóch samolotach lecących do Melbourne aż 47 tenisistów zostało skierowanych na 14-dniową kwarantannę. Teraz, zamiast pięciogodzinnych treningów w tzw. bańce, ćwiczenia zawodników zostały ograniczone jedynie do tych w pokojach.

  • 47 tenisistów zostało skierowanych na dwutygodniową kwarantannę z powodu koronawirusa na pokładzie samolotów lecących do Melbourne
  • Zawodnicy lecieli do Australii wcześniej, by tam odbyć zalecaną 14-dniową izolację przed rozpoczęciem się Australian Open
  • Zamiast 14-dniowej izolacji i pięciogodzinnych treningów w tzw. bańce, tenisiści zostali ograniczeni do ćwiczeń wyłącznie we własnych pokojach

Do 47 wzrosła liczba tenisistów poddanych dwutygodniowej kwarantannie, po tym jak trzy inne osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Chodzi o pasażerów dwóch lotów czarterowych, którym podróżowali uczestnicy Australian Open.

Samoloty przyleciały z Los Angeles i Abu Zabi. W obu przypadkach zakażenie koronawirusem stwierdzono u osób postronnych, a nie u zawodników.

Australian Open: Covid-19 na pokładzie samolotu. 47 tenisistów na kwarantannie

Zgodnie z wytycznymi tenisiści, którzy mają wziąć udział w rozpoczynającym się 8 lutego turnieju wielkoszlemowym w Melbourne, powinni od czwartku do soboty przylecieć na antypody. Chodziło o to, aby poddali się 14-dniowej izolacji, ale w przypadku uzyskania negatywnych rezultatów testu mogli opuszczać hotelowe pokoje na pięć godzin dziennie, by trenować ze wskazanym wcześniej partnerem.

Tymczasem 47 zawodniczek i zawodników, którzy podróżowali z osobami zakażonymi, nie będzie miało możliwości trenowania na korcie przez dwa tygodnie. W ich sytuacji codzienne ćwiczenia będą musiały ograniczyć się m.in. do roweru stacjonarnego w pokoju. Początkowo organizatorzy podali, że chodzi o 24 osoby. Teraz ta liczba wzrosła niemal dwukrotnie.

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Wiktoria poinformowali, że chorzy to członek załogi samolotu z Los Angeles oraz dwóch uczestników Australian Open, którzy nie są zawodnikami, ale szczegółów nie podano.

Według australijskiej prasy, wśród grających poddanych bezwzględnej izolacji są m.in. Białorusinka Wiktoria Azarenka (zwyciężczyni Australian Open w 2012 i 2013 roku), Amerykanka Sloane Stephens i Japończyk Kei Nishikori. Na razie żadna z tych osób tego nie potwierdziła.

Australian Open: Azarenka, Nishikori i Cuevas na kwarantannie

Ujawnił się za to Urugwajczyk Pablo Cuevas (68. w światowym rankingu), który napisał na Twitterze: "Z pięciu godzin treningu dziennie w tzw. bańce, zrobiła się restrykcyjna dwutygodniowa kwarantanna. Będę się z wami na Instagramie dzielił tym, jak ćwiczę w pokoju".

Wśród tych, co muszą pozostać w izolacji jest także Meksykanin Santiago Gonzalez.

W sumie 1200 uczestników Australian Open ma przylecieć do Melbourne 15 samolotami.

- Kontaktujemy się regularnie ze wszystkimi zawodnikami i zrobimy wszystko, by ich potrzeby były zapewnione do tego stopnia, jak będzie to możliwe - zapewnił dyrektor turnieju Craig Tiley.

W Melbourne zagra troje polskich singlistów: Iga Świątek, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak. Z rywalizacji wycofała się z powodu kontuzji kolana Magda Linette.

Tegoroczna edycja Australia Open odbędzie się w dniach 8-21 lutego.

RadioZET.pl/PAP