Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

K2 wciąż niezdobyte zimą. Koniec wyprawy rosyjsko-kazachsko-kirgiskiej

08.03.2019 13:27
sport

Wszystko wskazuje na to, że polscy himalaiści będą mieli kolejną szansę pierwszego zimowego wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). Wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska pod przewodnictwem Wasilija Piwcowa przegrała z warunkami atmosferycznymi i zaczęła się wycofywać.

Rosjanie rezygnują z wejścia na K2 fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Zespół Piwcow, Ajbakirow, Braun, Daniczkin zjeżdżają do bazy , z której do góry wyszedł zespół 2-osobowy, by pomóc w transporcie ekwipunku. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji ale prawdopodobnie kończą działalność na K2" - czytamy na profilu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Przedstawiciel pakistańskiej agencji obsługującej ekspedycję przekazał, że "Rosjanie zamówili tragarzy na 12 marca". To najpewniej oznacza koniec działań tej ekipy na K2.

Nieudane zimowe wejście na K2

Według wskazań GPS, Wasilij Piwcow, Artem Braun, Tursunali Aubakirow i Michaił Daniczkin dotarli na wysokość 7400 m. Spędzili dwie noce w obozie, co dawało im odpowiednią aklimatyzację. Ostatecznie musieli się poddać ze względu na słabą widoczność i pogarszające się warunki atmosferyczne.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Niemal dokładnie rok temu, 5 marca, polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego poinformowali o rezygnacji z wejścia na K2. Kolejną próbę mają podjąć zimą 2019 roku.

RadioZET.pl/wspinanie.pl/KS

Oceń
Tagi