PŚ w biathlonie: Nowakowska 25. w Ruhpolding, triumf Makarainen

14.01.2018 16:26

Weronika Nowakowska zajęła 25. miejsce w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata w niemieckim Ruhpolding. Zwyciężyła Finka Kaisa Makarainen, przed reprezentantką gospodarzy Laurą Dahlmeier i Czeszką Veroniką Vitkovą.

PŚ w biathlonie: Nowakowska 25. w Ruhpolding, triumf Makarainen fot. PAP/EPA

Makarainen i broniąca Kryształowej Kuli Dahlmeier stoczyły emocjonującą walkę o zwycięstwo na finiszu. Po ostatnim strzelaniu na trasę wybiegły niemal równocześnie i odrobiły ok. 20-sekundową stratę do bezbłędnej na strzelnicy Kanadyjki Rosanny Crawford. Kilkusekundową przewagę miała też nad nimi Vitkova.

Ostatecznie Finka okazała się najszybsza, a Dahlmeier straciła do niej 0,8 s. Wszystkie zawodniczki na podium miały po dwa pudła. O jedną karną rundę więcej musiała pokonać Nowakowska, której strata wyniosła 2.11,7. Pozostałe Polki nie zakwalifikowały się do niedzielnego biegu.

Makarainen odniosła 22. zwycięstwo w karierze, a pierwsze w tym sezonie. Poprzednio na najwyższym stopniu podium stanęła w sezonie 2016/17 właśnie w Ruhpolding. Finka wykorzystała słabszą dyspozycję reprezentantki Słowacji Anastasii Kuzminy, która zajęła w niedzielę dopiero 23. lokatę, i zmieniła ją na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Kolejne zawody PŚ, ostatnie przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu (9-25 lutego), odbędą się 18-21 stycznia w Anterselvie. Polki mogą w nich jednak nie wystartować. Ich trener Tobias Torgersen zapowiedział wstępnie, że woli skupić się na treningu przed najważniejszą imprezą w sezonie. Sama Nowakowska poinformowała z kolei, że rozważa start w jednej konkurencji we Włoszech.