Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Vikersund jednak wraca do kalendarza PŚ. Obiekt otrzymał certyfikat

16.11.2018 18:55
sport

"Mamuci" obiekt w norweskim Vikersund otrzymał certyfikat i zaplanowane na nim na 16 i 17 marca 2019 roku konkursy Pucharu Świata w skokach wróciły do kalendarza - poinformowała w piątek wieczorem Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS).

Skocznia w Vikersund fot. imago/Eibner Europa/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pod koniec września zawody w Vikersund zostały wykreślone z kalendarza FIS. Powodem była utrata homologacji po tym, jak właściciele obiektu nie dokonali wymaganych zmian.

Problemy rozpoczęły się w kwietniu, kiedy trzy norweskie skocznie utraciły homologacje. FIS dał czas na przeprowadzenie niezbędnych zmian do 16 maja. Trondheim i Lillehammer wywiązały się z tego, lecz w Vikersund - jak opisał kanał norweskiej telewizji NRK - "nie ruszono nawet łopatą". FIS domagał się m.in. zmiany profilu obiektu tak, aby skoczkowie lecieli po innej paraboli i wyżej nad zeskokiem. W planach było obniżenie buli o metr.

Choć działacze FIS zapowiadali wówczas, że przed rozpoczęciem sezonu nie będzie już kolejnej inspekcji, to jednak ponownie odwiedzili Vikersund i w piątek Rada FIS zdecydowała o przyznaniu homologacji na sezon 2018/19.

Vikersund - ważny obiekt dla Raw Air

W Vikersund gościł cykl Raw Air, rozgrywany także w Oslo, Trondheim i Lilehammer. Kolejna edycja ma się odbyć w dniach 9-17 marca 2019 i - zgodnie z wcześniejszymi planami - zakończą ją dwa konkursy na mamuciej skoczni w dniach 16-17 marca.

W 2018 roku w cyklu Raw Air triumfował Kamil Stoch.

Inauguracja PŚ w sezonie 2018/19 w ten weekend odbędzie się w Wiśle.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń