Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Therese Johaug nie wiedziała, że Justyna Kowalczyk zakończyła karierę

26.11.2018 12:08
sport

Therese Johaug po wygranej w biegu na 10 km techniką klasyczną podczas inauguracji sezonu Pucharu Świata w Kuusamo i w swoim pierwszym starcie po 18-miesięcznej dyskwalifikacji przyznała, że najbardziej obawiała się Justyny Kowalczyk, ponieważ nie wiedziała, że Polka zakończyła karierę.

Therese Johaug fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

30-letnia Norweżka dodała, że była zaskoczona nie widząc nazwiska Kowalczyk na liście startowej. Wygrała z przewagą 22,5 sekundy nad Charlotte Kallą i 32,8 s nad inną Szwedką Ebbą Andersson.

Przerwa spowodowana była dyskwalifikacją po wykryciu we wrześniu 2016 roku niedozwolonego sterydu clostebol, który znajdował się w maści, którą Norweżce dał lekarz reprezentacji na poparzone słońcem usta.

Powodem zaskoczenia nieobecnością Kowalczyk były - jak powiedziała dziennikowi „Dagbladet” - ostanie starty Polki w Finlandii, gdzie przed tygodniem wygrała w Saariselka bieg na 10 kilometrów z przewagą 41,6 sekund nad drugą na mecie Jeleną Kolominą z Kazachstanu.

Norweskie media opisując wygraną Polki przypomniały, że jest to jej koronna konkurencja, w której dominowała przez wiele sezonów w PŚ, a na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku zdobyła złoty medal startując z kontuzją stopy.

Therese Johaug o "starcie" Justyny Kowalczyk

Johaug przyznała, iż słyszała o tym starcie i wyniku Polki i dlatego sądziła, że w niedzielę będzie musiała z nią walczyć. Wcześniej była zajęta swoimi sprawami i nie zwróciła uwagi na ogłoszenie końca kariery przez Kowalczyk, o czym dowiedziała się dopiero w niedzielę od norweskich dziennikarzy.

- Przed tygodniem w Finlandii Justyna była tak szybka, że rywalki przy niej nie istniały i dlatego dzisiaj najbardziej obawiałam się właśnie jej. Nie wiedziałam, że zdecydowała się zakończyć karierę, ponieważ startowała jeszcze w lecie w różnych zawodach. Poza tym nie jestem pewna czy wytrzyma bez rywalizacji i pewnego dnia nie pojawi się na starcie - powiedziała.

Norweżka dodała, że nie jest pewna, czy Kowalczyk jest teraz zawodniczką, czy trenerką: - Jeszcze nigdy nie słyszałam o trenerze, który byłby lepszy od swoich podopiecznych.

Norwegowie nie wierzą w zakończenie kariery przez Kowalczyk

Nie tylko Johaug nie do końca wierzy w koniec kariery Kowalczyk, lecz także norweska branża narciarska.

Z tego powodu też w nowej grze internetowej „menedżer biegów narciarskich” powstałej we współpracy „Dagbladet” z producentem sprzętu narciarskiego, głównie smarów Swix, znajduje się jako zawodniczka z wartością 3,5 miliona koron (350 tys euro). Johaug wyceniona została na 20 milionów (2 miliony euro).

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń