TdS: Zwycięski finisz Oestberg, wielkie straty Diggins

02.01.2019 12:33

Ingvild Flugstad Oestberg wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym w Oberstdorfie i objęła prowadzenie w cyklu Tour de Ski. Dotychczasowa liderka, Jessica Diggins, zajęła dopiero 11. miejsce.

Ingvlid Flugstad Oestberg fot. dpa/Associated Press/East News

Jeszcze przed zawodami stało się pewne, że pole do popisu będą mieli serwismeni. W Oberstdorfie panowały koszmarne warunki - 0 stopni Celsjusza, świeży i co pewien czas padający śnieg. To wszystko sprawiło, że ogromne znaczenie miało smarowanie. Z tą sztuką najlepiej poradzili sobie Norwegowie i Rosjanie, a całkowicie zawalili Amerykanie, którzy w praktyce pogrzebali szanse na końcowy triumf Jessiki Diggins. Problemy miały też inne biegaczki.

TdS: Oestberg liderką

Przed czwartym etapem Amerykanka zajmowała 1. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu, ale w środę straciła do zwyciężczyni blisko minutę i spadła na 4. miejsce. Wygrała Ingvild Flugstad Oetsberg, która na finiszu wyprzedziła Natalię Nieprajewą i została nową liderką Tour de Ski. Trzecie miejsce zajęła kolejna z Rosjanek, Anastazja Siedowa. Jedyna w stawce Polka, Urszula Łętocha, uplasowała się na ostatnim 45. miejscu ze stratą ponad 4 minut do zwyciężczyni.

Norweżka może pochwalić się jeszcze jednym osiągnięciem. Oestberg wykorzystała nieobecność w TdS Therese Johaug i awansowała na 1. miejsce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W czwartek odbędzie się bieg pościgowy na 10 km stylem dowolnym.