TCS: Choroba pokrzyżowała plany Piotra Żyły. To dlatego skakał tak słabo

07.01.2019 19:43

Trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich Stefan Horngacher był zadowolony z postawy swoich podopiecznych podczas 67. Turnieju Czterech Skoczni. Jednocześnie przyznał, że słabsza dyspozycja Piotra Żyły nie wynikała z obniżki formy, ale z problemów zdrowotnych.

Piotr Żyła był chory podczas TCS fot. PAP/EPA

Żyła, który wciąż zajmuje 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rozpoczął niemiecko-austriackie zmagania obiecująco - zajął 6. miejsce w Oberstdorfie. W Ga-Pa było nieznacznie gorzej (11.), ale to nadal dawało mu miejsce w pierwszej dziesiątce cyklu. Kryzys przyszedł z Innsbrucku, gdzie Polak wyraźnie przegrał w parze z Timim Zajcem i nie awansował do finałowej serii.

TCS: Żyła był chory?

W Bischofshofen Żyła powrócił do solidnego skakania i zajął 13. miejsce. Zapaść była więc tylko chwilowa i - jak przyznał Stefan Horngacher - wynikała z choroby.

- Piotr Żyła zrobił w Bischofshofen duży progres. W niedzielę prezentował się znacznie lepiej niż w Innsbrucku. Myślę, że w jego przypadku problem leżał po stronie fizjologicznej. Pod tym kątem nie był w maksymalnej dyspozycji podczas całego Turnieju. Dlaczego? Być może dopadło go jakieś przeziębienie czy inna rzecz, o której jeszcze nie wiemy. Był mocno osłabiony i nie był w stanie wykrzesać możliwości swoich nóg - powiedział austriacki szkoleniowiec. Dodał, iż liczy na poprawę już podczas weekendowych zawodów w Predazzo.

67. Turniej Czterech Skoczni wygrał Ryoyu Kobayashi, który triumfował na wszystkich obiektach i tym samym powtórzył osiągnięcia Svena Hannawalda i Kamila Stocha. Za jego plecami uplasowali się Niemcy - Markus Eisenbichler i Stephan Leyhe, a czwarty był Dawid Kubacki.