Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy pozostawili śmietnik pod K2? Adam Bielecki zabrał głos

20.08.2018 14:22
sport

Jeden z uczestników polskiej zimowej wyprawy na K2 Adam Bielecki zabrał głos ws. "afery śmieciowej", o którą himalaistów posądził kanadyjski wspinacz i fotograf Jean-Pierre Danvoye. Zdaniem Bieleckiego, to jedynie "fake news" mający na celu zaszkodzić opinii Polaków.

Śmieci pod K2 fot. Facebook/screen

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"W niedzielę dotarły do mnie szokujące zdjęcia syfu, jaki ponoć został po naszej wyprawie zimowej na K2. Jeden telefon pomógł mi wyjaśnić sytuację i ustalić fakty" - pisze himalaista na Facebooku.

"Nasza wyprawa pozostawiła za sobą w bazie większą część sprzętu i wyposażenia, w tym śmieci. Te, odpowiednio popakowane i zabezpieczone, miały być zniesione latem, za co odpowiedzialna była nasza agencja. Zdjęcie zostało zrobione w czerwcu i pokazuje, że część z pozostawionych worków została zniszczona, a śmieci rozrzucone. Nie wiemy ,czy to za sprawą zwierząt, czy też ludzi. Ważne jest to, że wszystkie śmieci zostały w lipcu zniesione a teren uprzątnięty" - tłumaczy.

Jego oświadczenie pokrywa z informacją opublikowaną przez Piotra Tomalę, szefa programu Polski Himalaizm Zimowym 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Nieudana wyprawa na K2

Przypomnijmy, że polska wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem. Najwyższy szczyt Karakorum (8611 m n.p.m.) wciąż pozostaje jedynym 8-tysięcznikiem niezdobytym jeszcze zimą.

RadioZET.pl/Facebook/KS

Oceń