Bitwa na odległości w Trondheim: Kraft za mocny dla rywali, Stoch w czołówce

16.03.2017 20:06

Stefan Kraft wygrał konkurs Raw Air 2017 w Trondheim zaliczany do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kamil Stoch zajął 5. miejsce.

Kamil Stoch, skoki narciarskie fot. PAP/EPA

Nasz reprezentant w pierwszym skoku potwierdził wysoką formę z kwalifikacji. Osiągnął 138,5 metra. Dalej poszybował jedynie Markus Eisenbichler, który uzyskał 141 metrów. Kraft skoczył bliżej, bo 138 metrów. Miał jednak gorsze warunki i otrzymał dodatkowe punkty za wiatr. Austriak prowadził więc po pierwszej serii z przewagą 4,1 pkt nad czwartym Stochem. Eisenbichler był drugi, trzecie miejsce zajmował Andreas Stjernen (138,5 m).

Końcówka drugiej serii była prawdziwą bitwą na odległości. Zaczął Andreas Wellinger, który zajmował po pierwszej serii 6. miejsce. Niemiec poszybował na odległość 141,5 metra. Stoch uzyskał 137 metrów i przegrał z Wellingerem. Polaka wyprzedzili też skoczkowie, którzy po pierwszej rundzie zajmowali miejsca w czołowej trójce. Markus Eisenbichler uzyskał aż 140 metrów, a Andreas Stjernen 138. Norweg miał jednak sporo punktów dodanych za wiatr. Na koniec swoją klasę potwierdził Stefan Kraft. Uzyskał 142,5 metra (tylko 0,5 metra bliżej od rekordu skoczni) i odniósł pewne zwycięstwo. Kamil Stoch ukończył zawody na 5. miejscu.

Słabo spisali się pozostali Polacy. Do drugiej serii - oprócz Stocha - zakwalifikowali się tylko Maciej Kot i Piotr Żyła. Ten pierwszy zajmował jednak dopiero 22. pozycję, Żyła był 16. W drugiej próbie Kot uzyskał 129,5 metra. Dzięki temu przesunął się w klasyfikacji na 13. miejsce, z kolei Żyła zakończył na 23. lokacie po skoku na odległość 125,5 metra. Dawid Kubacki i Klemens Murańka nie zakwalifikowali się do drugiej serii.

Liderem Pucharu Świata pozostał Stefan Kraft, Kamil Stoch jest drugi. Austriak zajmuje także pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Raw Air 2017.

Kolejne zawody już w piątek na mamucim obiekcie w Vikersund.