Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Matematyczne szanse Stocha. Co musi się stać, żeby zdobył Puchar Świata?

24.03.2017 19:57
sport

Kamil Stoch wciąż może wygrać Puchar Świata 2016/2017. Jego szanse na pokonanie Stefana Krafta są jednak już tylko matematyczne. Co mu się stać w ostatnim konkursie sezonu w Planicy, aby Stoch zdobył Kryształową Kulę?

Kamil Stoch fot. PAP/EPA
Zagłosuj

Wierzysz, że Stoch odrobi w niedzielę 86 punktów do Krafta?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W klasyfikacji generalnej Polak traci do rywala aż 86 punktów, a do końca sezonu pozostał już tylko jeden konkurs - w niedzielę odbędzie się on w Planicy. Za zwycięstwo w zawodach zawodnik może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Warunkiem koniecznym do nawiązania walki z Kraftem jest więc zwycięstwo Stocha. Jeśli Polak zajmie drugie miejsce, to nawet w przypadku gdy Kraft w ogóle nie wystartuje w zwodach, przegra tytuł. Drugie miejsce to bowiem "zaledwie" 80 punktów w klasyfikacji, a przewaga Krafta wynosi 86 "oczek".

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ PO KONKURSIE W PLANICY

Jeśli nawet Stoch wygra niedzielne zawody, to musi liczyć też na bardzo słaby występ Krafta. Austriak może zdobyć w ostatnim konkursie maksymalnie 13 punktów, a więc zająć co najwyżej 18. miejsce. Patrząc na jego formę w 2017 roku, wydaje się to praktycznie niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że w niedzielę będzie ciążyć na nim ogromna presja.

W tym sezonie wszystko jest możliwe

W tym sezonie z podobnym problemem nie poradzili sobie już Daniel Ande Tande czy Andreas Wellinger. Ten pierwszy kompletnie zepsuł ostatni skok w Turnieju Czterech Skoczni - zajął dopiero 26. miejsce - i nie dość, że przegrał tytuł ze Stochem, to jeszcze dał się wyprzedzić Piotrowi Żyle. Niemiec z kolei był pewny wygrania Raw Air 2017, ale także zepsuł swój ostatni skok w cyklu - zajął dopiero 18. miejsce - i przegrał z Kraftem. Dał się też wyprzedzić Stochowi.

Polak nie powinien tracić więc nadziei. Przypadki Tandego i Wellingera pokazują, że w skokach narciarskich wszystko jest możliwe, zwłaszcza w tym sezonie.

Co mu się stać, aby Stoch wygrał Kryształową Kulę?

- Polak musi wygrać niedzielny konkurs
- Kraft może zająć co najwyżej 18. miejsce

RadioZET.pl/AN

Oceń