Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polski portal "oszukał" norweskie media. Chodzi o rekord Kamila Stocha w Planicy

04.04.2017 17:00
sport

Norweskie media, w tym dwie największe stacje telewizyjne, potraktowały wyjątkowo poważnie informacje o tym, że organizatorzy konkursu skoków w Planicy zamierzają starać się o odebranie rekordu skoczni Kamilowi Stochowi. Wiadomość okazała się żartem primaaprilisowym.

Kamil Stoch fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Podczas zawodów 25 marca Stoch uzyskał odległość 251,5 metra, która jest rekordem skoczni w Planicy, lecz po lądowaniu, w przysiadzie dotknął zeskoku. Zdaniem norweskich komentatorów m.in. byłego skoczka Johana Remena Evensena, eksperta telewizji publicznej NRK, rekord ten nie powinien zostać uznany, a "sędziowie zaliczając go zachowali się skandalicznie".

W poniedziałek norweskie stacje telewizyjne NRK i TV2 podały jako wiadomość dnia, że "organizatorzy w Planicy będą starać się u międzynarodowej federacji narciarskiej FIS o odebranie tego rekordu". Kilka godzin później... przeprosiły za jej nieprawdziwość.

- Wiadomość podał w sobotę, która była przecież 1 kwietnia, polski portal skijumping.pl. Nasi dziennikarze zauważyli ją jednak dopiero w poniedziałek i w pośpiechu napisali artykuł na naszej stronie internetowej, bez potwierdzenia jej z dyrektorem zawodów w Planicy. Bardzo przepraszamy, że nie sprawdziliśmy wiarygodności podanych faktów - oficjalnie przeprosił kierownik redakcji sportowej NRK Arne Sarheim.

W podobnym tonie przeprosił czytelników swojej strony internetowej największy norweski kanał prywatny TV2.

Wiadomość podana przez NRK i TV2 była cytowana też przez inne norweskie media.

Największy norweski dziennik internetowy "Nettavisen" skomentował, że obie stacje podkreślają, iż zawsze dokładnie sprawdzają swoje informacje, a NRK jest wręcz przykładem najwyższych standardów dziennikarstwa w tym kraju. Jednak "chcąc tak bardzo odebrać rekord Stochowi i czytając materiał na stronie polskiego portalu nie zwrócili uwagi, że miał datę publikacji 1 kwietnia i w poniedziałek był już oznaczony jako Prima Aprilis".

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń