Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polscy skoczkowie jeszcze nigdy tak udanie nie rozpoczynali sezonu

26.11.2018 10:46
sport

Trzy konkursy indywidualne, dwa miejsca na podium, a do tego zwycięstwo w konkursie drużynowym w Wiśle - Kamil Stoch jeszcze nigdy tak udanie nie rozpoczynał sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. "Życiówki" osiągają także inni: Piotr Żyła i Jakub Wolny.

Kamil Stoch fot. PAP/EPA
Zagłosuj

Czy polski skoczek zdobędzie Kryształową Kulę w sezonie 2018/2019?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Czwarte miejsce w Wiśle, drugie i trzecie miejsca w Kuusamo - tak prezentują się wyniki Stocha na początku tegorocznych zmagań. Do tej pory polski mistrz rozkręcał się powoli i nigdy wcześniej nie notował takich rezultatów już na starcie. Najlepiej prezentował się w sezonie olimpijskim 2011/2012, kiedy był czwarty w Kuusamo i trzeci w Lillehammer. Potem jednak przydarzyła mu się wpadka i dopiero 48. pozycja w drugim dniu zawodów w Norwegii.

Piotr Żyła w formie na początku sezonu

Samego siebie przechodzi również Piotr Żyła. W sezonie 2016/2017 na pierwsze podium czekał do jedenastego konkursu (Bischofshofen), przed rokiem jeszcze dłużej, bo aż do piętnastego (Willingen). Tym razem wskoczył "na pudło" już podczas zawodów w Kuusamo. Ponadto był szósty w Wiśle i piąty w niedzielę w Finlandii.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kamil Stoch jest drugi (190 pkt), a Piotr Żyła trzeci (145 pkt). Prowadzi trzeci w Wiśle i podwójny zwycięzca z Kuusamo Japończyk Ryoyu Kobayashi.

W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o Jakubie Wolnym. To dla niego dopiero drugi regularny sezon w PŚ. Przed rokiem po trzech konkursach miał dwa punkty, teraz zgromadził o 50 więcej. To daje mu 13. miejsce w klasyfikacji generalnej, przed nim jest Dawid Kubacki.

Polacy są aktualnie liderem klasyfikacji Pucharu Narodów.

RadioZET.pl/KS

Oceń