Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Żyła skoczył 3,5 metra dalej niż Kraft. Dlaczego nie został mistrzem świata?

03.03.2017 12:08
sport

Piotr Żyła zdobył brązowy medal MŚ w skokach narciarskich na dużej skoczni w Lahti. Jeśli pod uwagę weźmiemy jednak długość obu jego konkursowych skoków, to okaże się, że skoczył aż 3,5 metra dalej niż złoty medalista Stefan Kraft. Dlaczego więc nie został mistrzem świata?

skoki narciarskie fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W pierwszej serii nasz reprezentant uzyskał 127,5 metra, w drugiej zaliczył najdłuższy skok w całych zawodach - 131 metrów. Ta próba pozwoliła mu przesunąć się z 6. na 3. pozycję. Dla porównania: srebrny medalista Andreas Welligner uzyskał 127,5 i 129 metrów, złoty medalista Stefan Kraft - 127,5 i 127,5 metra. Żyła skoczył więc dwa metry dalej niż Niemiec i aż 3,5 metra dalej niż Austriak. Dlaczego więc przegrał?

Zagłosuj

Czy sędziowie wypaczają wyniki w skokach narciarskich?

Zdecydowały noty od sędziów i punkty za wiatr. Tym Kraft odrobił do Żyły aż 8,9 punktu. Od sędziów dostał 1,5 pkt więcej niż Polak, a za wiatr dodane miał 3,9 pkt. Żyła skakał w zdecydowanie lepszych warunkach. Miał odjęte 3,5 pkt. Za 3,5 metra przewagi Polak uzyskał 6,3 pkt więcej niż Kraft (każdy metr to 1,8 pkt). Rachunek jest prosty (8,9-6,3=2,6) - Piotr Żyła ostatecznie przegrał z Kraftem o 2,6 pkt. Do drugiego Wellingera stracił 1,3 pkt.

Brązowy medal MŚ to największy sukces w karierze Piotra Żyły. Już w sobotę będzie miał jednak duża szansę na zdobycie kolejnego medalu. Polacy będą faworytami do zdobycia złota w konkursie drużynowym.

RadioZET.pl/AN

Oceń