Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Petter Northug kończy karierę. Ma już nowe zajęcie

12.12.2018 13:11
sport

Multimedalista olimpijski i mistrzostw świata w biegach narciarskich Norweg Petter Northug zakończył karierę. Poinformował o tym w środę podczas zwołanej przez siebie konferencji prasowej w Trondheim.

Petter Northug kończy karierę fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Przed rozpoczęciem obecnego sezonu zauważyłem, że nie mogę dojść do formy, pomimo równie intensywnych treningów jak przed kilku laty. Powiedziałem sobie, że nastąpił końcowy moment mojej kariery i nie będąc w stanie rywalizować na tym poziomie, jaki planowałem, podjąłem ostateczną decyzję - powiedział 32-letni Norweg, który teraz będzie pracował jako komentator kanału norweskiej telewizji TV2.

Petter Northug - kontrowersje

Jak przypominają skandynawskie media agresywna rywalizacja Northuga ze szwedzkimi biegaczami i prowadzona w tym samym czasie "bezpardonowa wojna" pomiędzy Marit Bjoergen i Justyną Kowalczyk wprowadziły biegi narciarskie na inny, niespotykany wcześniej poziom, przede wszystkim medialny i finansowy.

"Dzięki niemu międzynarodowa federacja narciarska (FIS) odnotowała niespotykany wzrost oglądalności tej dyscypliny, a norweska zarobiła na reklamach miliony. To historia jak z Hollywood i nikt nie może się nawet zbliżyć do Northuga, który na zawsze pozostanie wielką gwiazdą i enfant terrible norweskiego sportu” - skomentował dziennik "Dagbladet".

Northug przez ostatnie 10 lat konsekwentnie obrażał szwedzkich rywali, ich kraj, a nawet króla Szwecji Karola XVI Gustawa, jednak - jak się okazało - była to świadoma działalność podwyższająca nakłady norweskich i szwedzkich tabloidów oraz zainteresowanie biegami narciarskimi.

W szwedzkich mediach arogancki biegacz przedstawiany był z głową świni lub w więziennym pasiaku z powodu odbywanej kary za spowodowanie wypadku samochodowego po pijanemu.

Pomimo to był lubiany, zwłaszcza z powodu wyników, a w życiu prywatnym okazywał się - jak mówili rywale - miłym i spokojnym człowiekiem.

- To diabeł z żarem w oczach i będzie go nam bardzo brakować - określił swojego wieloletniego przeciwnika w pierwszym komentarzu szwedzki biegacz Emil Joensson.

Kanał TV2 nakręcił przed kilku laty kilkuodcinkowy serial pod tytułem „Circus Northug”, który - emitowany podczas mistrzostw świata w Falun w 2015 roku, gdzie Norweg zdobył cztery złote medale - bił rekordy oglądalności.

Petter Northug - sukcesy

Northug w swojej karierze zdobył sześć medali olimpijskich - dwa złote, srebrny i trzy brązowe. Jest też multimedalistą MŚ, w których na najwyższym podium stawał aż 13 razy i trzy razy był drugi. Dwukrotnie triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2009/10 i 2012/13). W sezonie 2014/15 wygrał Tour de Ski.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń