Rusza PŚ w biegach narciarskich. Kowalczyk ma jednak inny cel [ZAPOWIEDŹ]

23.11.2017 16:00

W piątek w Kuusamo - Ruce rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Świata 2017/18 w biegach narciarskich. Walka o Kryształową Kulę nie jest jednak celem Justyny Kowalczyk. Polka niektóre zawody opuści, bo najważniejsze dla niej są igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Justyna Kowalczyk fot. PAP/EPA

Kowalczyk w PŚ triumfowała w latach 2009-11, a na drodze do czwartego z rzędu triumfu, i tym samym dokonania czegoś, czego nie osiągnęła jeszcze żadna biegaczka, stanęła jej w 2012 roku Norweżka Marit Bjoergen. W następnym sezonie podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego znów była jednak bezkonkurencyjna.

Najlepsza polska narciarka na pucharowych trasach jednak już od dawna nie błyszczy. W trzech ostatnich cyklach na podium indywidualnych zawodów stanęła tylko raz - 4 lutego 2017 roku wygrała w Pjongczangu bieg łączony, ale na przedolimpijskiej próbie w Korei Południowej zabrakło wielu czołowych zawodniczek.

Kowalczyk nie dominuje już jak kiedyś i cele wybiera sobie bardzo starannie. W poprzednim sezonie był nim medal mistrzostw świata w Lahti. Zrealizować się go nie udało - w koronnej konkurencji - 10 km techniką klasyczną - zajęła ósme miejsce. Teraz są nim igrzyska, a największe szanse na sukces ma w rozgrywanych "klasykiem" sprincie oraz biegu na 30 km, w którym w 2010 roku w Vancouver wywalczyła pierwsze olimpijskie złoto.

W tym roku, oprócz Kuusamo, z zawodów PŚ blisko 35-letnia ma w swym kalendarzu jeszcze występy w Lillehammer i Dobbiaco. Zrezygnuje natomiast z rywalizacji w Davos, gdzie odbędą się biegi techniką dowolną. Zabraknie jej także w morderczym cyklu Tour de Ski.

Wskazówki odnośnie tego, czy w Pjongczangu rzeczywiście będzie ją stać na medal, pojawią się po zawodach w Planicy. Ta słoweńska miejscowość narciarzy będzie gościć niespełna trzy tygodnie przed rozpoczynającymi się 9 lutego igrzyskami. Zawodniczki pobiegną tam techniką klasyczną w sprincie i na 10 km.

Program zawodów PŚ w biegach narciarskich - Kuusamo:

Piątek (24 listopada) Puchar Świata w Kuusamo/Ruce - sprint stylem klasycznym - 12:15 - TVP2
Sobota (25 listopada) Puchar Świata w Ruce - 10 kilometrów stylem klasycznym - 10:35 - TVP2
Niedziela (26 listopada) Puchar Świata w Ruce - 10 kilometrów stylem dowolnym - 9:25 - TVP2
Niedziela (26 listopada) Ski Classics w Pontresinie - 11 kilometrów mężczyzn (druż.) - 9:55 - TVP Sport
Niedziela (26 listopada) Ski Classics w Pontresinie - 11 kilometrów kobiet (druż.) - 11:55 - TVP Sport