PŚ w biathlonie: Odległe miejsce Hojnisz, zwycięstwo Tiril Eckhoff

07.02.2019 23:58

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała bieg indywidualny na 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata w kanadyjskim Canmore. Monika Hojnisz po dwóch bezbłędnych strzelaniach potem się pogubiła i finiszowała na 31. miejscu. Mimo słabszego występu prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała Dorothea Wierer.

Monika Hojnisz fot. AP/Associated Press/East News

Organizatorzy Pucharu Świata w Canmore zmagali się ogromnymi mrozami i do końca nie było wiadomo, czy zawody w ogóle dojdą do skutku. Ostatecznie mimo temperatur poniżej 20 stopni Celsjusza zdecydowano się rozegrać zmagania, choć w nieco zmienionej formule. Bieg indywidualny skrócono z 15 do 12,5 km, a karę 60 sekund naliczaną za każde pudło zastąpiono 45-sekundową.

Eckhoff całą swoją przewagę wypracowała na trasie, bo pomimo jednego pudła wyprzedziła na mecie bezbłędne na strzelnicy Marketę Dawidową z Czech oraz wiceliderkę Pucharu Świata Włoszkę Lisę Vitozzi. Jej rodaczka, a zarazem prowadząca w klasyfikacji generalnej Dorothea Wierer była dopiero 22. i jej przewaga zmalała z 34 do 5 punktów.

PŚ w Canmore: Słaby występ Polek

Nasza największa nadzieja na dobre miejsce Monika Hojnisz dobrze radziła sobie do połowy dystansu. Polka zajmowała wówczas 5. miejsce, ale podczas dwóch kolejnych wizyt na strzelnicy pomyliła się aż trzy razy i spadła na 31. pozycję.

Pozostałe Polki spisały się bardzo słabo. Karolina Pitoń była 81., a tuż za nią uplasowała się Kamila Żuk. Kinga Zbylut wycofała się z rywalizacji z powodu choroby.

PŚ w biathlonie: Dobre miejsce Guzika

We wcześniejsze rywalizacji panów najlepsze miejsce w historii swoich występów w Pucharze Świata zajął Grzegorz Guzik, któy był 24. Wygrał Johannes Boe.