Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Dziwny jest ten świat" na Wielkiej Krokwi. Zakopane uczciło śmierć prezydenta Gdańska

19.01.2019 15:19
sport

W kraju trwa żałoba narodowa po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W chwili, gdy trwała jeszcze msza pogrzebowa samorządowca, skoczkowie w Zakopanem przygotowywali się do serii próbnej. Przed jej rozpoczęciem wybrzmiał utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.

Wielka Krokiew fot. Marek Dybas/REPORTER /EastNews

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Prezydent Gdańska zginął w wyniku odniesionych ran po ataku nożownika podczas kulminacyjnego momentu - "Światełka do nieba" - 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żałoba narodowa obowiązuje od godz. 17 w piątek 18 stycznia do godz. 19 w sobotę 19 stycznia.

Na ten weekend zaplanowano konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Organizatorzy postanowili, że sobotni konkurs drużynowy odbędzie się bez oprawy muzycznej, w ciszy i skupieniu.

Zawodnicy na swój sposób włączyli się w przeżywanie żałoby. -  Jest inaczej, ale w pełni rozumiemy powagę sytuacji i ją akceptujemy - mówił po piątkowych kwalifikacjach Kamil Stoch.

Oprawa muzyczna powróci do Zakopanego w niedzielę. Podczas próby Piotra Żyły wybrzmi utwór Disturbed "The Sound of Silence" (oryginał Simon & Garfunkel).

Mowa nienawiści

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza i słowa, które potencjalny sprawca Stefan W. wypowiedział ze sceny chwilę po ataku, na nowo wywołały dyskusję o mowie nienawiści. Utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena wielokrotnie przypominany jest przy tej okazji, a wielu artystów, m.in. Michał Szpak, apeluje o wczytanie, zrozumienie i zastosowanie się do słów tej pieśni.

RadioZET.pl/sport.pl/skijumping.pl/Twitter/KS

Oceń