Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PŚ w Bad Mitterndorf: Regulamin "dopadł" 19-latka. Norwegowie wściekli

12.01.2018 16:44
sport

Piątkowe kwalifikacje na "mamucie" w Bad Mitterndorf miały być debiutem w Pucharze Świata 19-letniego Norwega Mariusa Lindvika. Miały, ale nie były, bo na przeszkodzie stanął regulamin. A konkretnie punkt, który... już kiedyś został złamany.

Marius Lindvik fot. Instagram/Marius Lindvik
Zagłosuj

Czy Marius Lindvik powinien dostać pozwolenie na start na Kulm?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Norwegowie nie kryją wściekłości z takiego obrotu sprawy. Lindvik przyjechał do Austrii jako lider klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, a wobec absencji w Bischofshofen stracił prowadzenie na rzecz Tomasza Pilcha. 19-latek nie będzie mógł również powalczyć o pierwsze w karierze punkty w PŚ. Dlaczego?

Na przeszkodzie stanął regulamin. Międzynarodowa Federacja Narciarska nie dopuściła Norwega do startu powołując się na punkt regulaminu, który stanowi, że skoczek, który nie zdobył jeszcze punktów PŚ, nie może debiutować na tak dużych obiektach.

Równi i równiejsi?

Skoro taki jest regulamin, to skąd wściekłość Norwegów? Powody są dwa. Otóż w ubiegłym roku zrobiono już wyjątek i dopuszczono do lotów w Planicy Słoweńca Roka Tarmana, który - przynajmniej pozornie - był w identycznej sytuacji co Lindvik.

- Ciekaw jestem, dlaczego FIS nie zrobił tym razem wyjątku - wściekał się Clas Brede Brathen, dyrektor sportowy ds. skoków w norweskim związku narciarskim.

Trzeba jednak nadmienić, że Tarman jest wychowankiem klubu z Planicy, a zatem Letalnicę zna jak własną kieszeń i mimo braku punktów w PŚ, niejednokrotnie na niej trenował. Lindvik ćwiczył w Vikersund, ba, w ubiegłym roku był nawet przedskoczkiem (ma rekord życiowy 220 m!), ale na Kulm nigdy nie startował. To mogło zaważyć na decyzji FIS-u.

Hofer był na "tak"

Jak się okazuje, Norwegowie kontaktowali się z Walterem Hoferem 7 stycznia. Ten miał ponoć wyrazić wstępną aprobatę dla startu Lindvika. Trzy dni później, a więc jeszcze przed treningami w Bad Mitterndorf, tę decyzję cofnięto.

Trenerzy Norwegów powołali w miejsce Lindvika Joachima Hauera.

RadioZET.pl/sport.pl/KS

Oceń