Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polscy himalaiści wyróżnieni przez Amerykanów za akcję na Nanga Parbat

18.01.2019 13:34
sport

Amerykanie docenili polskich himalaistów za akcję na Nanga Parbat. Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor otrzymali nagrodę imienia Davida A. Sowlesa.

polscy himalaiści fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku    

Jak informuje serwis onet.pl, polscy himalaiści zostali wyróżnieni przez Amerykański Klub Alpinistyczny, który docenił ich za akcję ratunkową na Nanga Parbat. Na początku zeszłego roku, ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol, którzy schodząc ze szczytu, utknęli na wysokości ponad 7 tys. m n.p.m. Francuska podjęła próbę samodzielnego zejścia. Na szczęście w okolicy 6100 m n.p.m. spotkała Bieleckiego z Urubką. Mackiewicza niestety nie udało się uratować. Akcja polskich himalaistów na zawsze wpisała się w historię himalaizmu.

Nagroda imienia Davida A. Sowlesa jest przyznawana nieregularnie od 1981 roku. Wyróżnieni zostają himalaiści, którzy poświęcając własne założenia i cele potrafili wykazać się bezinteresownością. Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odbiorą statuetkę na galiw San Francisco w dniach 8-10 marca.

RadioZET.pl/onet.pl/MW

Oceń