Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ukrainka Nadia Biłowa trenerką polskich biathlonistek

19.04.2018 20:30
sport

Ukrainka Nadia Biłowa została w czwartek wybrana trenerką polskich biathlonistek. Zastąpiła Norwega Tobiasa Torgersena, który prowadził kadrę przez rok - poinformowała PAP prezes związku Dagmara Gerasimuk.

biathlon fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wygasający w kwietniu kontrakt Norwega nie został przedłużony.

Biłowa pracowała z seniorkami w latach 2002–2010, kiedy jej mąż Roman Bondaruk był szkoleniowcem reprezentacji Polski biathlonistów. Zrezygnowała wtedy z funkcji z powodów zdrowotnych. W ostatnim sezonie zajmowała się połączoną kadrą młodzieżową.

- Doceniamy pracę Tobiasa Torgersena, ale jednak nie do końca spełniła ona nasze oczekiwania. Poza tym duże znaczenie miały też kwestie finansowe. Nadia Biłowa współpracowała już z nami przez wiele lat, znamy ją, dobrze oceniamy też ostatni rok jej pracy z młodzieżówką - powiedziała Gerasimuk po czwartkowych obradach zarządu federacji w Katowicach. Dodała, że choć kwestie kadry na nowy sezon są już niemal rozstrzygnięte, to oficjalnie jej skład zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia.

Nadia Biłowa - co osiągnęła? sukcesy

Biłowa ma prowadzić polskie biathlonistki do kolejnych igrzysk w 2022 roku w Pekinie. Ukrainka w 2006 została wybrana „Trenerką Roku” w konkursie organizowanym przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Podczas igrzysk w Turynie jej podopieczne zajęły siódme miejsce w sztafecie, Krystyna Pałka była piąta w biegu na 20 km. Dla Norwega najważniejszym startem były tegoroczne igrzyska w Pjongczangu. Tam kobieca sztafeta była blisko sukcesu - prowadziła po trzeciej zmianie, ale ostatecznie zakończyła zmagania na siódmej pozycji. Monika Hojnisz była szósta w biegu indywidualnym na 15 km. Z kolei 20-letnia Kamila Żuk zdobyła w tym sezonie pierwsze punkty PŚ i trzy medale mistrzostw świata juniorów w Estonii, w tym dwa złote.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń
Tagi