Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

MŚ w Lahti: "Egzotyka" na skoczni. Gruzin, Turek i Łotysz bez powodzenia

24.02.2017 14:20
xxx sport

W kwalifikacjach do sobotniego konkursu mistrzostw świata na normalnym obiekcie w Lahti wzięło udział kilku zawodników z państw, które nijak nie kojarzą się ze skakaniem na nartach. Żaden z nich - co nie jest jakąś wielką sensacją - nie powalczy o medale.

Fatih Arda Ipcioglu fot. Facebook

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym przyciągają zawodników z różnych stron globu. Nawet z tych, które ze sportami zimowymi mają niewiele wspólnego. Taki przypadek mieliśmy m.in. w biegach, gdzie Wenezuelczyk Adrian Solano ledwo utrzymywał się na nartach, a mimo to został jednym z bohaterów imprezy czy Sama Beirami, Iranka, która przy okazji zawodów mogła spotkać się ze swoją idolką, Justyna Kowalczyk.  W skokach także pojawiło się trochę "egzotyki".

Turek Fatih Arda Ipcioglu, Gruzin Artur Sarkisiani, Łotysz Kristaps Nezhborts oraz dwaj Rumuni - Nicolae Sorin Mitrofan i Sorin Iulian Pitea - to bohaterowie dzisiejszego dnia. Najbliżej awansu do sobotniego konkursu był 19-letni Turek, który ostatecznie uplasował się na 42. pozycji.

Stały uczestnik Pucharu Kontynentalnego

Ipcioglu nie zdążył jeszcze zadebiutować w zawodach Pucharu Świata, ale regularnie startuje w imprezach niższej rangi. W tym sezonie rywalizuje w Pucharze Kontynentalnym i... rzadko zdobywa punkty. Najlepszy rezultat uzyskał u siebie, w Erzurum, gdzie dwukrotnie był 12. Jest pierwszym Turkiem, który zdobył punkty w PK.

Przed przylotem do Lahti skakał na mamucie w Planicy - raz był 50., a raz nie przebrnął nawet kwalifikacji. Zajął 51. miejsce.

Gruzin i Łotysz zamknęli stawkę

Gorzej wiodło się pozostałym zawodnikom. Rumuni, z których lepszy był niespełna 18-letni Mitrofan, uplasowali się odpowiednio na 47. i 49. miejscu, a Gruzin i Łotysz zamknęli stawkę (52. i 53. pozycja).

Wyniki w/w skoczków w kwalifikacjach:

42. Fatih Arda Ipcioglu (Turcja): 83 m
47. Nicolae Sorin Mitrofan (Rumunia): 79 m
49. Sorin Iulian Pitea (Rumunia): 77,5 m
52. Artur Sarkisiani (Gruzja): 68 m
53. Kristaps Nezhborts (Łotwa): 67 m

RadioZET.pl/KS

Oceń