Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Legendarna alpejka zakończy karierę po mistrzostwach świata

01.02.2019 19:48
sport

Słynna amerykańska alpejka Lindsey Vonn poinformowała, że zakończy karierę po rozpoczynających się we wtorek mistrzostwach świata w Aare. W Szwecji wystartuje w supergigancie (5 lutego) i zjeździe (10 lutego).

Lindsey Vonn fot. AFP/East News

- Muszę zaakceptować fakt, że już dłużej nie dam rady startować. W mistrzostwach świata w Aare wystąpię w zjeździe i supergigancie i będą to ostatnie zawody w mojej karierze - napisała na Instagramie Vonn.

34-letnia Amerykanka, 82-krotna triumfatorka zawodów Pucharu Świata, od dłuższego czasu zmaga się z kontuzjami. W lutym 2016 roku doznała poważnego urazu kolana, co oznaczało dla niej koniec sezonu. Później podczas treningu złamała kość ramieniową, a ostatnio musiała się wycofać z zawodów z powodu urazu nerwu strzałkowego.

Jeszcze po niezbyt udanych dla niej ubiegłorocznych igrzyskach w Pjongczangu, gdzie zdobyła "tylko" brąz w zjeździe, zapowiadała, że zamierza startować tak długo, aż pobije rekord Szweda Ingemara Stenmarka, który wygrał 86 zawodów Pucharu Świata. Później poinformowała, że zakończy karierę w grudniu tego roku po jej ulubionych zawodach w Lake Louise, gdzie 18 razy stawała na najwyższym stopniu podium. Teraz okazało się, że w Aare kibice po raz ostatni będą mieli okazję ją oklaskiwać.

Vonn czterokrotnie zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ośmiokrotnie była najlepsza w zjeździe i pięciokrotnie w supergigancie. W dorobku ma łącznie 10 medali igrzysk i mistrzostw świata. Na najwyższym stopniu olimpijskiego podium stała jednak tylko raz - w 2010 roku w Vancouver była najszybsza w zjeździe.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń